Raspon temperatura od gotovo sto Celzijevih stupnjeva. Tako bi se moglo sažeti ono što se već tjednima događa na dva kraja svijeta, u Australiji i Americi.
U Australiji paklene dnevne vrućine dosežu i do 50 Celzijevih stupnjeva, a ni noći ne donose olakšanje jer se temperature s mrakom spuste na i dalje vrućih oko 35 stupnjeva. Sve to prate požari, suše, a tope se i ceste. Dijelovi Australije ostali su i bez struje jer je silna upotreba klimatizacijskih uređaja dovela do kolapsa. Stoga ne čudi da je ministrica energetike australske pokrajine Victorije Lily D’Ambrosio izjavila:
– Postalo je jasno da australska ljeta zbog klimatskih promjena postaju dulja, toplija i ekstremnija. Vidimo da je naš problem što imamo sustav iz 20. za klimu iz 21. stoljeća.
Krafna postala uštipak
U Americi pak polarna hladnoća ledi sve pred sobom. Meteorolozi predviđaju da bi najekstremniji valovi hladnoće ponegdje temperature mogli spustiti na čak 54 Celzijeva stupnja ispod nule, a neki stručnjaci kažu da se intenzitet tako hladnog zraka događa “jednom u generaciji”. Navodi se i to da bi pojedini američki gradovi mogli biti hladniji od dijelova Antarktike. Građane se upozorava da zbog eventualnog boravka na ovako ekstremnim hladnoćama ozebline mogu dobiti u samo deset minuta.
No, za razliku od odgovorne australske ministrice, američki predsjednik Donald Trump u svojim podrugljivim tvitovima ne prestaje negirati klimatske promjene.
GALERIJA Pogledajte fotke koje pokazuju koliko je u Americi hladno!
– Na predivnom Srednjem zapadu niske temperature s vjetrom dosežu minus 60 stupnjeva, najniže zabilježene u povijesti. U idućim očekuje se da će postati još hladnije. Ljudi ne mogu izdržati vani ni minute. Što se to do vraga događa s globalnim zagrijavanjem? Molim te, vrati se brzo, trebamo te – ismijavajući upozorenja klimatologa, poručio je Trump.
“Is Iowa really THAT cold?” pic.twitter.com/htxSZzy2QB
— Taylor Scallon (@taylor_scallon) 31. siječnja 2019.
Kako bi nam bilo jasnije što se to događa na spomenutim krajevima svijeta, hoće li se Hrvatska nakon privikavanja na sve vruća ljeta morati početi navikavati i na sve hladnije zime te što kaže na Trumpovu podrugljivost, pitali smo atmosferskog fizičara Branka Grisogona.
– Australija ima ljeta kao i cijela južna hemisfera. Kod njih se već dugo očekuje da će biti sve vruće i vruće. Cijeli kontinent je pretežito pustinja, ima malo šuma, i oni iz godine u godinu bilježe rekordno visoke temperature i požare. I ta geografska obilježja, uz sveopće zagrijavanje svjetskih oceana, pridonose porastu temperature. A Amerika je pod utjecajem jako iskrivljenog polarnog vrtloga hladnog zraka. U prosjeku to izgleda kao eliptična krafna, ali se sad jako izvitoperila, kao potrgani uštipak, i dovodi izuzetno hladan polarni zrak nad veći dio Kanade, Velikih jezera, Montanu, Wyoming..., pa su tamo temperature niže od minus 10 stupnjeva klimatološkog prosjeka. Taj polarni vrtlog jako se izvitoperi zato što se polarni krajevi brže zagrijavaju od onih tropskih, pa se smanjuje srednja meridionalna razlika u temperaturi. Onda puca i mlazna struja u gornjoj troposferi što pojačava ekstremne meteorološke prilike – pojasnio je Grisogono.
Trump kao i većina političara
Nastavio je da su u Hrvatskoj klimatske promjene nesimetrične u smislu zatopljavanja, hlađenja i ekstremnih oborina, te je šire područje Hrvatske u prosjeku podložnije toplijim ekstremima nego hladnim, što ne znači da i kod nas neće biti iznenadnih kratkotrajnih ledenih epizoda.
– A Trump je tipični primjer općeg nepoznavanja prirodnih procesa, osobne arogancije i svih ostalih negativnih epiteta koji se mogu pripisati većini političara – kratak je i jasan bio naš stručnjak.
Pogledajte i video: Vidio je da nešto viri iz snijega pa zaustavio vlak i krenuo u spašavanje
Pa to više nije normalno, zimi pada snijeg i hladno je a po ljeti prži sunce i vruće je a marihuana u hrvata je i dalje ilegalna. 😂😂😂