Hrvatska će do kraja godine pristupiti Europskoj svemirskoj agenciji (ESA). Nakon pregovora započetih u 2014. godini i nekoliko od tada do danas proživljenih promjena na čelnim pozicijama u Ministarstvu obrazovanja, ključnoj instituciji za uspostavljanje spomenute suradnje, pregovori su dovedeni do kraja, pa se uskoro na sjednici Vlade očekuje i formalno potpisivanje sporazuma.
Članstvo u Europskoj svemirskoj agenciji našim znanstvenicima i inženjerima omogućuje brojne koristi poput stipendija za dodatno obrazovanje i usavršavanje, razmjenu stručnjaka, održavanje simpozija i konferencija, promociju proizvoda i usluga razvijenih u sklopu programa Agencije, promicanje obrazovnih aktivnosti iz znanosti i tehnologije svemira i pomoć u upravljanju svemirskim projektima.
Osim znanstvenog, dugoročni interes Hrvatske u suradnji s Europskom svemirskom agencijom je i gospodarski, budući da je devedeset posto proračuna Svemirske agencije predviđeno za ugovore s europskom industrijom.
– To je veliki iskorak. Kao i pridruženo članstvo u CERN-u, članstvo u Europskoj svemirskoj agenciji podrazumijeva iskorake u znanosti, obrazovanju i gospodarstvu. Naše tvrtke bit će korak bliže aktivnom sudjelovanju u high-tech gospodarstvu 21. stoljeća – kazala je Blaženka Divjak, ministrica obrazovanja. Astronomija i astrofizika, istraživanje Sunčeva sustava i solarne zemaljske fizike, istraživanja i primjene promatranja Zemlje, naročito praćenje stanja okoliša, meteorologije, aeronomije i geoinformatike te upravljanje katastrofama, telekomunikacije, uključujući i demonstracije usluga, kao i satelitsku navigaciju, istraživanja mikrogravitacije, posebice biologije i medicine svemira te obrade materijala, razvoj tehnologije, inženjerstvo i korištenje infrastrukture na tlu područja su u kojima će tim sporazumom moći sudjelovati i naši znanstvenici i istraživači.
Potpisivanjem tog sporazuma Hrvatska će konačno prestati biti jedina država članica EU koja s ESA-om nije imala formaliziranu suradnju.
Ovo je odličan potez u pravom smjeru, kao uostalom i pristupanje CERN-u. Samo nas znanost, a nakon toga i reindustrijalizacija (ali ne crna metalurgija već visoke tehnologije i znanje) može izvući iz balkanskog gliba. Dug je to put i mukotrpan, ali nema nam spasa bez toga. Zato sve pohvale ovoj vladinoj garnituri.