I manjinama trebaju biti zajamčena sva ljudska prava, a da to može vrijediti za sva bića, upućuje inicijativa za životinjska prava u Americi, koja se zalaže za bolji tretman - majmuna, piše New York Times.
Nonhuman Rights Project (Projekt 'nehumanih, prava za neljude', životinje) organizacija je koja je razradila projekt kojim bi se priznala prava životinja u zatočeništvu, a nad kojima se vrše znanstveni pokusi, i to po principu habeas corpus (da ih se prije zatočeništva dovede na sud!), a stvar je dobila medijski odjek kad se otkrilo da je čimpanza Tommy u mjestu Gloversville držana u lošim uvjetima.
Voditelj projekta Steven Wise napominje kako se dosad uvijek govorilo samo o dobrobiti životinja, a ne i njihovim pravima. No, odsad bi, tvrdi, vlasti trebale životinje, počev od čovjekolikih majmuna, prepoznavati kao pravne osobe, s pravom na slobodu, ali u granicama. Zato je Vrhovnom sudu podnio zahtjev da se čimpanzi Tommyju priznaju prava.
- To bi mogla biti prekretnica, a ova je godina za čimpanze već bila dobra, jer ih je Vlada već dosta poslala u "mirovinu", a traži se i da se toj životinjskoj vrsti prizna status ugrožene, što bi spriječilo i eksperimente nad njima, čak i onima u privatnom vlasništvu - objašnjava Wise.
I dok je javnost na strani aktivista, barem u pogledu toga da se sa čimpanzama postupa humanije, znanstvenici su skeptičniji u vezi ograničavanja prava na korištenje životinja u istraživačke svrhe. "Odigrale su klučnu ulogu u nekim biomedicinskim istraživanjima, kao kod rada na cjepivu protiv hepatitisa C", tvrde.
Aktivisti iz Nonhuman Rightsa apeliraju da se trima čimpanzama na području države New York, koje se drže na institucijama, omogući sloboda. Dobro, ne da ih se pusti da slobodno cirkusiraju po gradu ili da ih se pošalje natrag u Afriku, već da im se pruži bolje utočište. Spomenuti Tommy je, primjerice, u kavezu u šupi rabljene kuće-prikolice.
Tarzanova čimpanza Čita uginula na Badnjak u 80. godini