Za projekt gradnje hidroelektrane Ombla, osim lokalnog stanovništva, do prije desetak dana nitko nije ni čuo. Ako i jest, to je bila razina mutne informacije iz primozga. No, i sada, kada je zahvaljujući smjenjivanju ministrice zaštite okoliša Mirele Holy projekt Ombla svakodnevno u svim vijestima, priča o njemu nije ništa bistrija.
Činjenica je da nemamo dovoljno struje i da bi taj projekt značio svjetlo za hrvatski jug. Nadalje, činjenica je da tonemo u recesiju, da je BDP pao za dva posto, potrošnja za sedam, industrijska proizvodnja za devet posto, te da pada i zaposlenost. Investicija nema, a iz privatnog sektora ih neće ni biti. Država je jedina koja može dahnuti malo lahora u jedra. A HE Ombla bi bila upravo to. Milijardu kuna uloženih u gradnju barem bi na jedno vrijeme donijelo nešto posla.
Zeleni tvrde da će zbog Omble nastupiti nepopravljive posljedice za okoliš – da će Dubrovnik ostati bez pitke vode i da će ga razarati potresi.
E, sad, u svakom normalnom društvu angažirani bi bili kvalificirani i neovisni stručnjaci koji bi izračunali svu ekonomsku (ne)isplativost projekta i sve štetne posljedice koje bi imao za prirodu. Onda bi ta dva papira bila stavljena na stol, gledalo bi se kolika je korist, a kolika šteta, i presudilo što je za nas bolje i što nam je potrebnije.
Ali ne! Baratamo sa studijama kojima se (osim starosti) osporava čas kada su objavljene (odmah nakon odluke o smjenjivanju Holy), što su rađene besplatno, potom odnosi autora jedne od njih sa sada već bivšom ministricom, posebice u kontekstu autorove supruge zbog koje je ministrica smijenjena.
Dodamo li nekoliko neumjesnih i tradicionalno bahatih izjava potpredsjednika Vlade (dakako prvog) Radimira Čačića koji je ispalio da je besplatno jednako sumnjivo, a onima koji preispituju “njegove” projekte poručio da se prestanu igrati dječjeg vrtića, imamo potpuni kaos. Ne zna se tko pije, tko plaća, tko je kriv, a tko prav.
Jedino je u vezi s HE Ombla nedvojbeno da se odluka ne može donijeti dvadeset godina. A sada je jasno i zašto.
Kamo sreće da je tako samo s Omblom. Ali tako je u svemu. Prije nekoliko mjeseci bila je drama jer je objavljena mogućnost prodaje Petrokemije. Ono što bi u ekonomski posrnuloj državi trebalo biti dobra vijest, u trenu se prometnulo u svoju suprotnost. Sastao se stožer za obranu Petrokemije te protestirao kao da brani vlastito ognjište. Nije važno što Petrokemija nije njihova nego državna i što nije bilo ni jednog podatka koji bi govorio da se povlače potezi štetni za tvrtku. Slično je bilo i s Jadrankamenom. Ta nekad sjajna bračka tvrtka propala je. Treba provesti stečaj, a i pokušati stvoriti uvjete da se krene dalje. Ali ne! Sindikat je ultimativno tražio da stvari funkcioniraju kao da je sve u najboljem redu.
Aplaudirali smo Vladi kada je rekla da će troškove za državnu administraciju skresati za dvije milijarde kuna. Ali kada to treba provesti (a radi se o smanjivanju božićnica, regresa i nekih drugih prava te kolektivnih ugovora onih djelatnosti koje ne proizvode nego žive na proračunu), okrenuli smo pilu naopako, i sindikati ne daju kolektivne ugovore.
Projekt stjecanja prvog radnog iskustva za mlade visokoobrazovane ljude kojima bi se time povećala konkurentnost na tržištu rada, dočekan je na nož i prozvan uvođenjem robovlasništva s državnom naknadom od 1600 kuna. Ali zato kukamo koliko je mladih bez posla i bez radnog iskustva.
U svemu smo takvi. Pa i u nogometu. Dok traje utakmica, čupamo kosu i urlamo na vatrene, a sutra je bod iz neodlučenog rezultata ravan putu u raj. Ili poznanjska prezentacija cica mladih hadezeovki. Najprije ih je zbog nedoličnog ponašanja trebalo najuriti iz državne službe, a sutra su već bile simpatične blesače. Ali dobro. Zbog njih je barem (kao i zbog Irca koji nije odolio instinktu) ime Hrvatske obišlo svijet.
Majstori smo drame. Trenutno je aktualna gradnja HE Ombla i kritiziranje dviju razgolićenih navijačica
Komentara 28
KO
kakva kritika. imperator zoran sada mora dobro promisliti...
VE
toma šđto bi pisala ako ne marxa sve naručeno ništa rečeno hoće li biti pojačani potrsa hoće li jug ostati bez pitke vode hoćemo li piti crnogorsku vodu -- ništa rekla nije --
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
'Nije važno što Petrokemija nije njihova nego državna....' ..... A gospođo Toma, što su ljudi iz Petrokemije ako ne država? Ja sam država, ti, svi smo mi država, prema tome...