LJUBAVNA PISMA Davna erotska izjava Edith Piaf prodana je za 55 tisuća eura i postavila pitanje: tko ih piše danas

Tragovi pop kulture nekad pisani perom, danas kompjutorom

30.06.2009.
u 17:33

Otkrije li se u još netaknutoj posmrtnoj ostavštini Michaela Jacksona jedna jedina pisana rečenica koja će podsjećati na ljubavno pismo ili izjavu, kulturna slika svijeta sasvim će se promijeniti!

Toliki je utjecaj male pisane forme koju nazivamo ljubavnim pismom. Elektronička je, kompjutorska, tehno civilizacija možda umanjila njegovo značenje, ali ga nije ukinula.

Pisma monstrumu!
Ljubavna pisma ne dospijevaju u državne pismohrane, jer ne ostavljaju traga o važnim državničkim, odnosno političkim pitanjima. No ona su trag intime koji se u posljedici tiče cijelog društva. Usuđujemo se misliti da bi svijet išao drugim stopama da nije bilo Mozartovih ljubavnih pisama Constanzi, Napoleonovih pisama Josefini, ili pisama Henrika VIII. Anni Boleyn!

Na to nas podsjeća pismo koje je za 55.000 eura upravo prodano na dražbi slavnog francuskog vrapčića Edith Piaf, s erotskom ljubavnom izjavom slavnom biciklistu na Tour de Franceu. Krajem prošle godine vrtoglavu je cijenu postiglo njezino ljubavno pismo grčkome glumcu Dimitrisu Hornu iz 1946. No taj je nezahvalnik radije izabrao bogatu nasljednicu iz brodovlasničke obitelji.

Pisma su prave riznice psihosocijalnih, ili sociopsiholoških podataka. U krajnje depresivnoj atmosferi “Posljednjih Stipančića”, tj. balzakovske proze Vjenceslava Novaka, primitivni će, okrutan odnos spram žena, lik majke ublažiti slanjem lažnih ljubavnih pisama kako bi olakšala patnje svoje umiruće kćeri. Je li to suviše “papirnato”? Romantično? Nestvarno? Nije, uvjerava nas pisana stvarnost na svakom koraku.

Ljubavna pisma paralelno ispisuju osobnu povijest i povijest književnosti. Na oba će načina biti važno saznati što npr. sadrži jedino ljubavno pismo Franza Kafke prijateljici Juliji Wohryzek pisano 1919. a otkriveno prošle godine, koje se još pomno proučava. Bez ljubavnih pisama Oscara Wildea žuđenom Alfredu Douglasu zvanom Boise, Wilde možda ne bi dospio na sud proganjan od Boiseova oca, ali bi današnju homoseksualnu populaciju ostavio bez jake propagandne poruke za njihovu “queer” stvar.

Slavni se pak futurist George Orwell “proslavio” pismima koja je 30-ih godina slao budućem bračnom paru u čiju je ljepšu (žensku) polovicu bio zaljubljen. Tako imamo pisma ljubavnog trokuta. Bizarno? Nije to ništa prema činjenici da i monstrum Fritzl prima u zatvoru ljubavna pisma.

Ljubavne izjave SMS-om
Ljubavna su pisma poruka o vremenu u kojem nastaju, ali i budućim generacijama. Ona su trag pop kulture bez obzira na to kojim se sredstvima služi to vrijeme. Istraživanje pokazuje da danas ljudi najradije pišu poruke mobitelom. Radije negoli mailom. A mailom se pak radije služe negoli da pišu klasična ljubavna pisma na papiru, ili pjesme ljubavnog sadržaja.

Čak dvije trećine ispitanika nikad nije poslalo ljubavno pismo, a samo je jedan od pet napisao ljubavnu pjesmu. Svoje ljubavne poruke čak njih 69 posto isključivo šalje SMS-om! Većina njih bit će izbrisana. A s njom i važno svjedočanstvo o nama.

Želite prijaviti greške?