UDRUGA ZA RAZVOJ HRVATSKE Nužan energetski zaokret

Trebamo 1000 malih elektrana od 1 MW

28.01.2009.
u 18:11

Gospodarski razvitak Hrvatske treba graditi na vlastitoj energiji. Na žalost, sve je manje plina i nafte, no postoje velike količine obnovljivih izvora energije, od vode i biomase do vjetra. I upravo se tome treba okrenuti jer se time postiže i energetska neovisnost.

To je danas naglasio Nikola Čupin, predsjednik Udruge za razvoj Hrvatske, koji je rekao da je krajnje vrijeme za zaokret u energetskoj i gospodarskoj politici zemlje. Umjesto da se planiraju velike elektrane, pa i nuklearke koje su iznimno skupe i opet dovode do ovisnosti o onima koji će biti vlasnici, Hrvatska mora krenuti sasvim drukčije. Prije svega, gradnjom kogeneracijskih uređaja na obnovljive izvore koji će kao gorivo rabiti biomasu, sunčanu energiju, vjetar ili biogoriva.

Male energane smještene širom Hrvatske, snage od jednog do desetak megavata, puno su bolje rješenje od gradnje diva od tisuću megavata jer rješavaju energetske probleme manjih ili većih mjesta, i to koristeći se obnovljivim izvorima. Zaokret je već započeo. HEP i Hrvatske šume osnovali su tvrtke za biomasu i obnovljive izvore, grade objekte od 50 megavata (Glina, Belišće), Hrvatske šume izgradile su toplanu od jednog megavata na drva u Gospiću, bioplinski uređaji grade se na farmama u Ivankovu i Tomašancima. U Vukovaru se gradi elektrana na slamu, toplificiraju se Fužine u Gorskom kotaru itd.

– S druge strane, potencijal i te kako postoji jer je otprilike milijun hektara poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj neiskorišteno. Iskoristi li se samo jedna trećina toga za uzgoj uljarica, možemo proizvesti 300 tisuća tona biodizela, a iz biomase se može dobiti gotovo milijun tona biogoriva – kaže Čupin.

U energetskom zaokretu i te kako je važno to da hrvatska industrija može sudjelovati u gradnji malih energana, a za velike elektrane nema iskustva. Zbog svega toga treba iskoristiti energetski potencijal zemlje, od šuma do poljoprivrede, sunca i vjetra, čime ćemo biti i znatno neovisniji nego što smo sada što samo donosi probleme.

Želite prijaviti greške?