izvršitelji optuženi

11 godina od ubojstva Zorana Đinđića: Još uvijek se ne zna tko je naručitelj atentata

Zoran Đinđić
Youtube Screenshot
12.03.2014.
u 09:39

U sklopu obilježavanja obljetnice najavljena je i tradicionalna Šetnja za Zorana kada se u koloni građani upute prema zgradi Vlade Srbije ispred koje je Đinđić i ubijen.

Polaganjem vijenca na grob koji se nalazi u Aleji zaslužnih građana danas će Demokratska stranka obilježiti obljetnicu smrti predsjednika stranke i premijera Srbije Zorana Đinđića koji je ubijen prije 11 godina. 

U sklopu obilježavanja obljetnice najavljena je i tradicionalna Šetnja za Zorana kada se u koloni građani upute prema zgradi Vlade Srbije ispred koje je Đinđić i ubijen.

- U šetnju pozivamo sve koji osjećaju da u njoj trebaju sudjelovati, bez obzira na to jesu li članovi stranke. Šetnja za Zorana za LDP nikada nije bila stranački skup, nego zajednički izraz građanskog poštovanja i sjećanja na političke rezultate Ðinđićeve politike i napor građanki i građana Srbije da ne dozvole da se ta uspomena izbriše i zaboravi, kažu iz Liberalno demokratske partije (LDP) koji su pozvali na šetnju.

Ista se organizira svega par dana prije izvanrednih parlamentarnih izbora pa su građani pozvani da se priključe bez stranačkih obilježja kako bi se sačuvao nestranački karakter.

11 godina od ubojstva Đinđića, koji je pokrenuo brojne reforme u Srbiji, poznata su imena osoba koje su pravomoćno osuđene na dugogodišnje kazne zatvora. Radi se o više pripadnika kriminalnog zemunskog klana i rasformirane Jedinice za specijalne namjene (JSO) Službe državne sigurnosti (RDB). Naime, u kolovozu 2003. godine, nakon provedene policijske akcije Sablja u kojoj je uhićeno na stotine kriminalaca, podignuta je optužnica protiv 44 osobe za sudjelovanje u organiziranju ubojstva.

Suđenje je započelo 22. prosinca 2003. u Okružnom sudu u Beogradu gdje su optuženi proglašeni krivima i osuđeni na ukupno 378 godina zatvora. Osumnjičeni kao glavni u organiziranju ubojstva Đinđića bili su nekadašnji zapovjednik JSO Milorad Ulemek Legija, i pripadnici zemunskog klana Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum. Kum i Šiptar su ubijeni su 27. ožujka u pokušaju policije da ih uhiti. U policijskoj akciji "Sablja" uhićen je i neposredni izvršilac ubojstva Zvezdan Jovanović, kao i nekoliko članova raspuštene JSO, ali i brojni pripadnici zemunskog klana. Legija i Jovanović osuđeni su na po 40 godina zatvora. Međutim, niti do danas, 11 godina od atentata, ne zna se tko je bio naručitelj ubojstva. Sumnja se da je ono bilo politički motivirano ali o tome se više ne govori. Ostaje za vidjeti hoće li se nešto promijeniti u procesu pregovora za pristupanje EU gdje je jedan od zahtjeva i onaj da se rasvijetli pozadina ubojstva Zorana Đinđića 

>> 'Miloševićeva udovica u kontaktu s ubojicom Slavka Ćuruvije' 

>> Traže istinu o Đinđićevu ubojstvu kao uvjet Srbiji za ulazak u EU

Komentara 5

Avatar putinthegreat
putinthegreat
17:58 12.03.2014.

Ja mislim da odgovor treba tražiti isključivo u Zagrebu jer je opšte poznato da su svi umešani u njegovo ubistvo pobegli u hrvatsku sa hrvatskim dokumentima i bili strogo zaštićeni ko beli medvedi sve dok nisu počeli da se kokaju međusobno i tako odali i jatake i jazbine!

Avatar chelios
chelios
19:58 15.03.2014.

Ma koga uopšte i više u Srbiji zabole ćurka za tog tamo nekog Đinđića?.

DZ
dzukaficuka
22:06 12.03.2014.

Kustunjic pa Vucic Nikolic Daca sve se zna samo nemoj da zucnete.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije