Više od trećine ukupnog proračuna EU namijenjeno je smanjivanju razlika u razvijenosti država članica i njihovih regija te poticanju razvoja konkurentnosti Europske unije na globalnoj razini. Instrumenti su Europski fond za regionalni razvoj, Europski socijalni fond i Kohezijski fond.
• Utvrđene statističke regije ne znače izmjenu teritorijalnog ustroja Hrvatske, već predstavljaju statističku osnovu za korištenje sredstava iz fondova EU za zemlje članice. Nakon ulaska u EU sve hrvatske regije moći će koristiti ova sredstva.
• Od većih infrastrukturnih projekata financiranih iz programa pretpristupne pomoći Unije trenutačno su u Hrvatskoj u provedbi projekti koji će pridonijeti poboljšanju opskrbe i kvalitete vode (Karlovac, Slavonski Brod, Drniš i Knin), gradnji novih centara za gospodarenje otpadom (Bikarac, Kaštijun, Marišćina) te razvoju željezničke infrastrukture (Vinkovci - Tovarnik, Okučani - Novska, zagrebački Glavni kolodvor).
• Od trenutka članstva u Uniji strateška područja ulaganja iz strukturnih instrumenata bit će ona koja su važna za razvoj hrvatskog gospodarstva i poticanje zapošljavanja, a sukladna su politikama EU. Ona će uključivati područja prometa, zaštite okoliša, energetike, obrazovanja, istraživanja i tehnološkog razvoja, socijalne uključenosti te potporu razvoju poduzetništva i stvaranju regionalnih potencijala za gospodarski razvoj.