“Kako pobijediti poremećaje hranjenja” prvi je priručnik za samopomoć namijenjen oboljelima od anoreksije, bulimije i kompulzivnog prejedanja u Hrvatskoj. Dobra je to vijest za obitelji 40.000 oboljelih od poremećaja hranjenja, koliko ih se trenutačno bori s ovom pošasti novijeg doba. Porast broja oboljelih, mahom mladih Hrvata, vidljiv je kroz svakodnevnu praksu, ali i u promjenama strukture oboljelih: osim djevojaka mlađe dobi, koje su najviše zahvaćene anoreksijom, bulimijom i nespecifičnim poremećajima hranjenja, javlja se sve više oboljelih mladića.
Nekad se smatralo da je 95 posto oboljelih ženskog spola, a danas znamo da je omjer barem 9 prema 1 u korist djevojaka. No, s obzirom na to da je ova tematika još uvijek prilično neistraženo područje pa za Hrvatsku ne postoje pravi postoci oboljelih, već samo procjene, neki autori govore o postocima strukture oboljelih – 80 posto djevojaka i 20 posto mladića, odnosno oko 8000 mladih Hrvata. Dakle, još uvijek su djevojke dominantne, ali i mladići su sve prisutniji.
Također, dobna se granica, nažalost, snizuje pa je sve više oboljele djece i u pretpubertetskoj dobi, upozorava mr. sc. Jelena Balabanić Mavrović, predsjednica Centra za poremećaje hranjenja BEA, čiji su stručnjaci, u suradnji s izdavačkom kućom Veble, preveli knjigu. Autor knjige, naime, talijanski je stručnjak svjetskog ugleda dr. Dalle Grave.
Cijeli članak pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od srijede ili prelistajte e-izdanje!
Od ostalih tema izdvajamo:
>> Stručnjaci za Ustav na strani predsjednice: Ne skupe li 76 potpisa, raspisuju se novi izbori i imenuje privremena vlada
>> Za Božić ćemo pojesti 130 tisuća janjaca i purica
>> Balazs Bekeffy, OTP: Nudimo kredit uz 2,99 posto kamate za prve 3 godine
>> Dinamo - Bayern: Bavarci imaju vlastitu dostavu pića i hrane te 15 tjelohranitelja
>> BOŽIĆ U DOMU: Tri knjige sa savjetima i idejama za tradicionalno slavlje u modernom ruhu; cijena svake samo 6 kuna
pola afrike ima 'poremećaj hranjenja'. a kod nas samo neumjerena prehrana, i ništa više. nije vrijedno uopće spomena.