Švedska je eksperimentirala sa šestosatnim radnim vremenom u razdoblju od dvije godine u kojem je svojim građanima omogućila kraće radno vrijeme za istu plaću. Sada, kada je to razdoblje završilo, sumirane su loše i dobre strane, no unatoč argumentima za i protiv, jedan ih pobija sve.
Emilie Telander, 26-godišnja je medicinska sestra doma za starije osobe u Göteborgu. Sada, kada se njezino radno vrijeme vratilo na uobičajenih 8 sati, Emilie ne može zanemariti umor koji je svladava.
S njom se složio i ostatak osoblja, piše BBC. Šest sati radnog dana značilo je više energije i više motivacije. S tom izjavom u skladu su i činjenice. Tijekom prvih mjeseci ovog švedskog eksperimenta manje je osoblja odlazilo na bolovanja, a produktivnost je rezultirala skokom od 85 posto više organiziranih aktivnosti za pacijente – od šetnji prirodom do pjevanja.
Kritika ovom modelu rada stiže iz svijeta poduzetnika, a Erik Gatenholm siguran je kako radno vrijeme uopće ne pristaje proizvodnom sektoru.
Zaposlenici sektora svoja dva sata koja nije nisu proveli na poslu opisuju kao nenapravljenu zadaću.
– Mislio sam da će biti zabavno, no zapravo je stresno – kazao je Gabriel Peres stavljajući Petrijevu zdjelicu u jedan od 3D printera koji je dizajnirao i zaključuje da je rad proces koji zahtjeva vrijeme.
Usprkos argumentima, nije vjerojatno kako će model zaživjeti iz jednostavnog razloga: količina troškova. No unatoč tome, Švedska će nastaviti eksperimentirati u sektorima čija su zaposlenja psihički i fizički zahtjevna.
>> Zaboravite 8-satno radno vrijeme! Evo koliko biste točno trebali raditi
Kakav nepismenjaković/nepismenjakinja od novinara !!! Gothenburg je -koliko znam- Göteborg u Švedskoj. Ako se prevodi, zašto se ne radi pošteno ?