Na sustav za navodnjavanje vrijedan 26 milijuna kuna, koji je bivši ministar Božidar Pankretić u travnju 2011. pustio u pogon u blizini Čakovca, priključeno je samo sedmero poljoprivrednika, a ovih dana oranice zalijeva samo jedan. Dragan Zdolec iz Pušćine dva tjedna cijeli dan zalijeva – kukuruz. O potrošnji se ne brine jer je voda koja crpkama stiže iz jezera zasad besplatna!
– Zalijevam 22 hektara kukuruza koji bi bio puno bolji da se sustav nije kvario kad je voda bila najpotrebnija. Dovezao sam opremu sa 400 metara cijevi, koju sam platio 120.000 kuna, no morao sam se vratiti doma jer nije bilo vode. Nešto se začepilo. No, sad radi bez problema – kaže Zdolec. Sustav za natapanje Kuršanec građen je za 250 hektara. Punu godinu od svečanog otvaranja trajalo je preuzimanje sustava. Ovog ljeta napokon ga je preuzela Međimurska županija. Formalno je sve riješeno, no sad nedostaju “samo” proizvođači. Ivan Vinković, direktor tvrtke Međimurje nekretnine, priznaje da je odziv slab, no očekuje da će zbog suše broj priključaka porasti. Zdolec, inače, natapa svoje kukuruzište sa 50 litara vode po kvadratu. Tek iduće godine trebala bi se naplaćivati, a cijena se još ne zna.
– S navodnjavanjem bi se prinos trebao povećati za 180 tona, što je dodatnih 180.000 kuna, pa će mi se navodnjavanje i s nekom realnom cijenom isplatiti – računa.
Iz poljanskih ribnjaka kod Lipika zbog suše dnevno ugiba 500 kilograma ribe
Višemjesečna suša danak uzima i u Ribnjačarstvu Poljana pokraj Lipika, a na ribnjacima se svakodnevno može vidjeti uginula riba.
– Temperatura vode stalno je otprilike 30 Celzijevih stupnjeva, a kisika je u njoj sve manje, što ribe sve teže podnose. Koliko je ribe uginulo, teško je reći jer se ribnjaci protežu na 1300 hektara, a većinu uginule ribe pojedu ptice kojih je ovdje otprilike 6000. No, na dan ostajemo bez 500 kilograma i te će količine sigurno biti još veće jer kiše nema, a temperatura će rasti – kazao je direktor Milan Božić.
Poljanski ribnjaci među pet su najvećih slatkovodnih ribnjaka u Hrvatskoj, vodom se opskrbljuju iz okolnih rijeka Ilove, Toplice i Čavlovice, čija su korita zbog suše prazna. Za proljetnih kiša voda je puštena u rezervne dijelove ribnjaka, ali suša traje predugo pa je i ona potrošena. Svakog dana iz ribnjaka ispari otprilike pola centimetra vode pa se sad koristi 5 do 6 milijuna litara vode. Za normalan rast i razvoj ribe trebalo bi 20 milijuna.
– Točnu štetu znat ćemo na jesen za redovita izlova ribe, ali bit će višemilijunska. Nije ovo prva godina u kojoj imamo takvih problema i tvrdim da su za to krive Hrvatske vode. Ne radi se ništa da se iz većih rijeka kanalima voda dovede gdje je potrebna, iako mi državi uredno plaćamo naknade – kaže Božić. Odbor za slatkovodno ribarstvo pri HGK jučer je zatražio od Vlade da se uzgajivačima slatkovodne ribe poticaji isplate 100 posto i da ih se za 2012. oslobodi plaćanja vodnih i drugih naknada.
DA nije to ono 80% cijene sustava navodnjavanja je besplatno za veleposjednike ,pa idemo niže postotke dok ne dođemo sa poljoprivrednih managera na seljake koji moraju platiti 100% jer imaju malo zemlje a i sami je obrađuju. Sve lijepa HDZ -HSS priča. Dijeli se zemlja ( ali samo nekima), dijele se poticaji ( na danu zemlju), meliorira se i td. Priroda se eto pobunila i što sad. Možda da se prebace na ekološki otpad ili šljunčare , neku koncesiju možda?