Danas sam u Županiji, koja je prva u Hrvatskoj provela stratešku procjenu utjecaja na okoliš. To je preduvjet da se u prostronom planu ne nađu zahvati za koje se kasnije ne može dobiti dozvola, kazao je danas ministar Mihael Zmajlović prilikom posjeta Rijeci. Naime, u sjedištu Županije Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Državni zavod za zaštitu prirode i Javna ustanova "Priroda" potpisali danas u sjedištu Primorsko-goranske županije Memorandum o razmijevanju i uključivanju u projekt Očuvanje priobalne i morske raznolikosti stvaranjem mreže zaštićenih priobalnih i morskih područja Sredozemlja-MedMPAnet.
Memorandum su potpisali ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović, ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode dr.sc. Matija Franković i ravnateljica Javne ustanove "Priroda" mr.sc. Sonja Šišić. Riječ je o projektu kao djelu GEF-ovog projekta "Strateško parnerstvo za veliki morski ekološki sustav Sredozemnog mora", kojeg uz GEF (Fond za globalni okoliš) sufinanacira Europska komisija, Španjoslak agencija za međunarodnu suradnju i razvoj (AECID),
Francuski fond za globalni okoliš (FFEM) i Centar regionalnih aktivnosti za posebno zaštićena područja(RAC/SPA), koji je ujedno i koordinator ovog projekta kojeg provode Ujedinjeni narodi za okoliš (UNEP) za zemlje potpisnice Barcelonske konvencije, među kojima je i Hrvatska. U sklopu projekta izradit će se ekološka studija, kartiranje staništa i vrsta u području Natura 2000 ma moru i priobalnim područjima, studija o ribarstvu kojom će se procijeniti resursi obalnog ribarstva i socio-ekonomska studija o lokalnom ribarstvu.
Predviđena je i edukacija zaposlenih u javnim tijelima u području kartiranja i praćenja stanja morske bioraznolikosti, što će u konačnici pomoći u reguliranju kapaciteta i ribarske aktivnosti na predloženim lokalitetima. Zanimljivo je da je Primorsko-goranska županija, uprav zbog svoje raznolikosti vrsta i staništa, prepoznata kao važno područje za provedbu ovog projekta. Ujutro, prije sastanka u Županiji, predstavnici udruge Krizni eko stožer Marišćina danas su se konačno susreli s ministrom zaštite okoliša Mihaelom Zmajlovićem. Namjera im je bila potaknuti ga da krene s revizijom projekta Centralne zone za gospodarenje otpadom Marišćina.
Na pitanje zašto se gradi preskupo i prekapacitirano MBO postrojenje na Marišćini koje je zamišljeno za mehaničko-biološku preradu sto tisuća tona otpada godišnje, odgovor od ministra Zmajlovića nisu dobili, no ipak su zadovoljni što i Ministarstvo zaštite okoliša zagovara stav Eko stožera o potrebnoj primarnoj selekciji otpada koju su krenuli sami provoditi. Ipak, na sastanku su od ministra Zmajlovića dobili konkretan odgovor o cijeni izgradnje županijskog Centra za gospodarenje otpadom, koji će stajati 88 milijuna eura. Udruge us glas javnosti, kazao je Zmajlović, napominjući kako im je iclj isti, zbog čega im je na raspolaganju za daljnji dijalog.