Hoće li Hrvatska s ulaskom u EU izgubiti što od nacionalnog identiteta i suvereniteta te kako ćemo živjeti u EU dvije su skupine pitanja koje – u samoj završnici pregovora – najviše zanimaju građane. Ministarstvo vanjskih poslova sastavilo je popis 50 najčešćih pitanja, nedoumica i predrasuda o EU, od visine plaća, uvjeta zapošljavanja, preko mogućnosti školovanja u drugim zemljama do zabrane kolinja ili pak proizvodnje sira i mlijeka te ponudilo odgovore na njih.
Intenzivna informativna kampanja u vezi s EU tek se očekuje, a građanima ostaje da odvagnu argumente i na referendumu donesu utemeljenu i racionalnu odluku o pridruživanju.
Na početku Europskog tjedna objavljujemo pitanja i odgovore o identitetu, suverenitetu te načinu funkcioniranja EU. Princip regionalne suradnje koji je EU ugradio u Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju nastojanje je za uspostavom suradnje u cijeloj jugoistočnoj Europi, a ne pokušaj oživljavanja zajednice koja se pokazala neodrživom. Sporazumima o trgovini i drugim oblicima gospodarske suradnje Hrvatska svojim tvrtkama osigurava pristup regionalnim tržištima, što donosi pozitivnu trgovinsku bilancu.
>>U tiskanom izdanju Večernjeg lista od srijede pročitajte odgovore na najčešća pitanja o pristupanju Europskoj uniji
18:48h balance Mi imamo more... druge zemlje visoku tehnologiju!! ___________________________ Francuska nema more ? Italija nema more ? Španjolska nema more?