Pod povećalom revizije

Abeceda demokracije osnovana je 1995., a slogan im bio 'Najmanje ćemo krasti'

Ivan Pernar
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/6
06.06.2019.
u 14:57

U izvješću Državne revizije za 2017. već se naglašavalo neuredno poslovanje Abecede demokracije, odnosno rashodi u iznosu oko 91.000 kuna koji se "ne mogu povezati s aktivnostima stranke", a odnose se na usluge studentskog servisa, troškove reprezentacije, gorivo, anketiranje, fotografije, snimanje i videomontažu

Ivan Pernar u četvrtak je najavio da će nakon odlaska iz Živoga zida preuzeti stranku Abeceda demokracije jer je preuzimanje te stranke "bolja opcija od osnivanja nove stranke, koja bi bila 167. stranka u Hrvatskoj".

"Abeceda demokracije može promijeniti ime, predsjednik te stranke mi je već rekao da želi da ja budem predsjednik", rekao je Pernar.

Abeceda demokracije upisana je u registar političkih stranaka u listopadu 1995. pod brojem 99. i to prvo kao Hrvatska građanska seljačka stranka da bi joj u lipnju 2004. naziv bio promijenjen u Abeceda demokracije. Sjedište stranke je u zagrebačkoj Poljičkoj ulici, a kao predsjednik i zastupnik istaknut je Stjepan Vujanić, bivši član HSS-a.

"Birajte nas jer ćemo mi najmanje krasti", bila je poruka je koju je Vujanić koristio u kampanji za parlamentarne izbore 2011., a stranka se ponovno našla u medijima tek nakon zadnjih parlamentarnih izbora, kada je otkriveno da je Pernar, iako izabran za zastupnika Živog zida, prije konstituiranja Sabora ušao u Abecedu demokracije, čime je ona postala parlamentarnom strankom.

Pritom je Abeceda demokracije primala i propisanu "glavarinu" za saborskog zastupnika, odnosno prijavila je planirane prihode od 330.000 kuna godišnje. No, u izvješću Državne revizije za 2017. već se naglašavalo neuredno poslovanje Abecede demokracije, odnosno rashodi u iznosu oko 91.000 kuna koji se "ne mogu povezati s aktivnostima stranke", a odnose se na usluge studentskog servisa, troškove reprezentacije, gorivo, anketiranje, fotografije, snimanje i videomontažu.

To je izvješće proslijeđeno i DORH-u, a Vujanić je tvrdio da nije bilo nezakonitog trošenja ni izvlačenja novca već je najveći dio tih sredstava potrošen upravo za Pernarovu promociju.

Prije toga je 2016. godine Trgovački sud u Zagrebu pokrenuo skraćeni stečajni postupak nad Abecedom demokracije, i to na prijedlog Financijske agencije (Fine), zbog nepodmirenih obveza od 1578 kuna u razdoblju duljem od 120 dana.

Budući da zastupnici stranke nisu sudu dostavili zatraženi popis imovine i obveza, stečajni postupak nad Abecedom demokracije otvoren je u veljači 2017., ali je obustavljen već mjesec dana kasnije jer je ostavljena potvrda da stranka nema nepodmirenih obveza ni račun u blokadi.

U izjavama medijima nakon objave da izlazi iz Živog zida Pernar se kratko osvrnuo i na to što je bio članom Abecede demokracije kada se konstituirao Sabor, ocijenivši kako je to bila dobra odluka.

Pritom je najavio kome će ići novac koji mu pripada kao saborskom zastupniku. "Novac od mojeg mandata ići će meni kao saborskom zastupniku, a ne Vladimiri Palfi", rekao je Pernar koji tvrdi da je Živi zid napustio upravo zbog diktature potpredsjednice stranke Vladimire Palfi.

Komentara 19

Avatar grbadeva
grbadeva
15:37 06.06.2019.

Bio bih vam zahvalan da malo elaborirate vašu tvrdnju o pokradenim stotinama milijardi.

IS
Istinoljubivi
15:45 06.06.2019.

Onaj tko ne vidi da su Pernar i Bunjac ušli u Živi zid isključivo zbog svog profita su "politički slijepi" Pernarovo promišljeno ulaženje u Abecedu demokracije dokazuje da je to planirano. Gdje su poruke o deložiranima, obespravljenima, siromašnima? Poruke see svode na to tko je zaslužio poziciju da ide ili ne ide u EU parlament, čiji su novci i sl. Briga njih i za deložirane, siromašne, pa i za glasačko tijelo. Samo iz zanima Novac. Isključivo novac!

AF
afer
15:49 06.06.2019.

Birajte nas jer ćemo mi najmanje krasti... jer će vas najmanje biti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije