Ratni zločin

Ademiju potvrđena nevinost, Norcu 6 umjesto 7 godina

mirko norac
Arhiva VL
Autor
Ivanka Toma
11.03.2010.
u 16:31

Vrhovni sud potvrdio je tezu da je u Medačkom džepu postojala dvostruka linija zapovijedanja

General Rahim Ademi i na posljednjoj je sudskoj instanciji oslobođen svih optužbi za ratni zločin u Medačkome džepu, dok je generalu Mirku Norcu zatvorska kazna od sedam godina zatvora smanjena na šest godina. Takvu je odluku donijelo žalbeno vijeće Vrhovnog suda, potvrđujući time presudu svoga kolege, suca Marina Mrčele, kojemu je suđenje generalima Norcu i Ademiju bio posljednji proces koji je vodio kao sudac Županijskog suda u Zagrebu, prije prelaska na Vrhovni sud.

Dvostruko zapovijedanje

Optužnica je Norca i Ademija teretila za ratni zločin počinjen u Medačkom džepu od 9. do 17. rujna 1993. godine, kada su u akciji oslobađanja toga područja ubijena 23 srpska civila i pet zarobljenih vojnika, civili i zarobljenici su mučeni, a u razaranjima imovine uništeno je oko 300 objekata, pobijena je stoka, otrovani su bunari i opljačkane kuće. Optužnicu za Medački džep prvotno je podignulo tužiteljstvo Međunarodnog kazenog suda u Haagu, ali su je u rujnu 2005. godine prepustili hrvatskome pravosuđu.

Tijekom suđenja obrana generala Ademija tvrdila je kako je u Medačkom džepu postojala dvostruka linija zapovijedanja. Njegovi branitelji, Čedo Prodanović i Jadranka Sloković, tvrdili su da Ademi nije zapovijedao akcijom. Navodili su da je zapovijedi za napad kao i odluku o formiranju Sektora jedan, u kojem su se dogodili zločini, Ademi pisao po nalogu generala Janka Bobetka. U prilog toj tezi dostavljali su ratni dnevnik i zapovijedi te Bobetkovu knjigu. U sklopu Ademijeve obrane upozoravalo se na to da upravo iz Bobetkove knjige proizlazi kako su na pripremi akcije radili zapovjednik Specijalne policije MUP-a, general Mladen Markač te Bobetko i Norac. Obrana generala Norca tvrdila je da on nije znao da su njemu podčinjeni vojnici činili zločine. Za vrijeme suđenja optuženi generali došli su u sukob zbog prebacivanja odgovornosti.

Stotinjak svjedoka

Suđenje je počelo u lipnju 2007. godine. Ispitano je stotinjak svjedoka, a presuda je donesena u svibnju 2008. godine. Vrhovni sud donio je odluku u studenom prošle godine. Napisana je na 44 stranice i prije nekoliko dana poslana strankama. Norac već odslužuje 12-godišnju kaznu zbog zločina iz 1991. u Gospiću, na koju je osuđen 2003.. Odslužio je više od polovice te kazne, a sada mu se kazna treba objediniti.

Ključne riječi

Komentara 72

Avatar vaksalainen
vaksalainen
17:19 11.03.2010.

zlocin je zlocin... amen... to krscani ne cine... jer mozda se zaboravilo ono NE UBIJ... Steta za ove generale sto je to u \'statutu krscanstva\' pa ako prodje na sudu, neka se nadaju da ce proci i kod Boga. Jaa se ne kladim na njih...

DU
Deleted user
17:24 11.03.2010.

HSP3 Tako je stari moj. Cetnici su bagra i otjerali smo ih od kud su i dosli. Nadam se da cemo se sad u miru kada ne padaju granate vise rijesiti i one druge gamadi sto zagadjuju buducnost nam ove drzave. Onih sa U na celu ako nisi skonto.

AP
apropos
18:42 11.03.2010.

nepostojeći potpisnik članka (zašto?), je točno napisao: uistinu postoji dvostruka linija zapovjedanja našem sudstvu: Brisel i London. Pridodajmo ucjene koalicijskog partnera i urođeni mazohizam vlasti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije