Zanimanje USKOK-a za odvjetnika Zorana Markovića u sklopu afere s Podravkinim dionicama posljedica je vrlo intenzivne istrage protiv donedavnog potpredsjednika Vlade i ministra gospodarstva Damira Polančeca. Istražitelji od početka smatraju da se plan grupe menadžera da se Podravkinim novcem domognu značajnoga vlasničkog udjela u tvrtki nije mogao provoditi bez Polančecova političkog mentorstva.
Budući da se poslovni angažman odvjetničkog ureda Marković&Plišo isprepliće kroz subjekte afere Podravka, Marković je do sada već dva puta, ali u svojstvu svjedoka, odgovarao na pitanja o aferi. Jednom je bio ispitan u policiji, a potom još u USKOK-u. Formalno se Markovića pozvalo na razgovor kao direktora Fime Ami, on shore kompanije s Malte koja je u vlasništvu 10,6 posto spornih dionica Podravke.
Milijunski krediti
Riječ je o dionicama koje je varaždinska Fima otkupila od Francka i PBZ-a. Financijski ju je pratio Merryll Lynch koji je, tvrdi se, uvjetovao da se u državi EU osnuje tvrtka koja će biti vlasnik dionica. Vrijednost dionica 2007. počinje padati pa je Merrill Lynch aktivirao tzv. margin call, odnosno trebalo je podmiriti razliku u padu vrijednosti dionica. Tada se preko splitskog SMS-a temeljem fiktivnih ugovora o kreditiranju plasira 65, a potom još 110 milijuna kuna iz Podravke. Osim zbog toga što je direktor Fime Ami, Marković je USKOK-u zanimljiv i zato što ga se smatra osobom poslovno vrlo bliskom Polančecu.
Ured Marković&Plišo bio je angažiran kod prodaje Ine MOL-u čiji je pak suvlasnik OTP banka, a upravo je OTP banka Fimi Ami dala kredit od 34 milijuna eura kojim su zatvorena zaduženja prema Merrill Lynchu. U vrlo šturim i rijetkim medijskim istupima odvjetnik Marković kaže da je direktor Fime Ami tek od lipnja ove godine, čime želi reći da nema veze sa spornim transakcijama kojima se novac iz Podravke plasirao za otkup vlastitih dionica.
Neslužbeno se može čuti da je OTP banka posao uvjetovala time da Marković bude direktor Fime Ami obrazlažući to činjenicom da se radi o osobi od povjerenja obje strane. OTP banka, Podravka i Fima Ami nisu jedine dodirne točke koje Marković ima sa sudionicima afere Podravka. Po podacima Ministarstva gospodarstva u 2006. i 2007. godini, kada se pripremala privatizacija Ine i HT-a, financijski savjetnik bio je Merrill Lynch koji je pak angažirao odvjetnički ured Marković&Plišo. Glasnogovornik i savjetnik u Ministarstvu gospodarstva Tomislav Mazal kaže da je odvjetničke usluge Markoviću tada podmirio Merrill Lynch. Marković, međutim, tvrdi suprotno.
Savjetnici u Podravki
– Niti jedan angažman mene osobno, odnosno odvjetničkog društva Marković&Plišo od strane Merrill Lyncha nije postojao. S Merrill Lynchom smo posljednji puta imali doticaja u 90-tima – kaže Marković i navodi da on i njegov ured nisu imali doticaja s ukupnim predmetom istrage u vezi Podravke do početka ove godine kada ih je Podravka angažirala kao pravnog savjetnika da pomognu u realizaciji refinanciranja kredita koji je prethodno dao Merrill Lynch. Za usluge oko prodaje Ininih dionica Marković tvrdi da ih je podmirila Vlada.
Po Mazalu je Vlada njegovu odvjetničkom društvu inkasirala samo 4,3 milijuna kuna, i to na temelju dva ugovora za pravne poslove savjetovanja u pregovorima između Vlade i MOL-a, ali ne za javnu ponudu Ininih dionica. Radi se, navode u ministarstvu, o ugovorima za pregovore Vlade i MOL-a oko novog Sporazuma dioničara, te preuzimanja trgovine plinom.
Za savjetovanje prilikom pregovora Vlade i mađarskog MOL-a isplaćeno je 3,3 milijuna kuna, a za preuzimanje plinskog biznisa ugovorena vrijednost usluge je milijun kuna bez PDV-a, a do sada je odvjetničkom uredu Marković&Plišo isplaćeno 735.000 kuna s PDV-om.
Uh, uh, da li je to moguće? Baš me zanima kako će se ovaj put Mesić izvući... Valjda će biti - Rumeni, ako želiš ostaviti glavu na ramenima ne spominji sveto ime Mesićevo...