Albanske vladajuće i oporbene stranke usvojile su paket pravosudnih reforma zadovoljivši uvjet za pregovore o ulasku u Europsku uniju te bivše komunističke balkanske zemlje.
Ustavni paket za reformu pravosuđa dobio je jednoglasnu potporu 140-članog parlamenta što je ključno da bi reforma dobila solidne temelje.
Europska unija želi da reforma "ima zube" kako bi osigurala da može učiniti neovisnim pravosuđe u zemlji, sposobno za borbu protiv endemske korupcije i okončanje nekažnjivosti za političare.
Pozdravljajući glasovanje EU je kazao da će reforma pružiti građanima "odgovorno, neovisno i transparentno" pravosuđe i pridonijeti borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije.
"Sve su to ključni prioriteti za Albaniju na njezinu putu prema integraciji u EU", reklo je EU-ovo izaslanstvo u Albaniji.
"Sada je važno da odmah počne provedba reforme s ciljem da narodu Albanije služi pravosudni sustav koji je čvrsto utemeljen u europskim standardima", dodalo je nakon što je reforma usvojena.
Zadobivši odobravanje 91 posto Albanaca ljutih zbog korumpiranih sudaca, reforma je izgledala nedohvatljiva nakon 18 mjeseci razgovora s EU-ovim i američkim dužnosnicima natjeravši Washington da upozori na "teške, dugoročne" posljedice ako propadne.
Otkako je članica NATO-a Albanija postala kandidat za ulazak u EU u lipnju 2014. Bruxelles je zahtijevao da učini više u suzbijanju kriminala i korupcije, jačanju državne administracije i ljudskih i vlasničkih prava, ali je reformiranje pravosuđa postavila kao najviši prioritet.
Usvajanje reformskog paketa izgleda kao izvanredno postignuće imajući u vidu da nekim albanskim čelnicima, koji su u prošlosti izbjegli osude za korupciju iz tehničkih razloga uz pomoć prijateljskih sudaca, neovisno pravosuđe može biti prijetnja.
>>Grabar-Kitarović: Dobra suradnja Hrvatske i Albanije je primjer za Europu
svi albanci u jednoj državi