ZAGREB - Senat Sveučilišta u Zagrebu uputit će Vladi i sindikatima pismo upozorenja jer nekim sveučilišnim sastavnica prijeti ovrha zbog neisplaćenih božićnica u ukupnome iznosu od 48 milijuna kuna koje se trebaju isplatiti za oko 3300 zaposlenika koji su podnijeli tužbe, najavio je danas rektor zagrebačkoga Sveučilišta Aleksa Bjeliš.
Prvu konferenciju za novinare na kojoj je rektor Bjeliš bio sa svojim najbližim suradnicima, a održana je u Studentskome centru (SC) zagrebačkoga Sveučilišta, obilježilo je tako izlaganje prorektora za poslovanje Tonka Ćurka koji je upozorio da činjenica duga zaposlenicima zbog neisplaćenih božićnica za 2001. znači da Sveučilište zapravo gubi mogućnost poslovanja i prestaje biti istraživačko a čime prijeti opasnost i od međunarodne blamaže.
Ćurko je podsjetio da je o božićnicama i ovrhi bilo riječi na jučerašnjoj sjednici Senata te da, na temelju sporazuma koji je Vlada 2000. potpisala sa sindikatima, zaposlenicima na sveučilištima pripada božićnica d 5140 kuna koja im nije isplaćena za 2001. Zato je, dodao je, oko 3300 zaposlenika na Sveučilištu tužilo svoje poslodavce - sveučilišne sastavnice, odnosno fakultete i akademije.
Jer, objasnio je, zaposlenici su tužili svoje ustanove budući da su s njima i potpisali ugovore o radu pa su tako fakulteti svojim zaposlenicima i dužni isplatiti taj dug koji, istaknuo je Ćurko, sada zbog kamata iznosi oko 15.000 kuna po zaposleniku.
Rektor Bjeliš dodao je pak da je na sjednici Senata bila i pomoćnica ministra za visoko obrazovanje Zrinka Kovačević koja je rekla da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, sada nema sredstava kojima bi se mogao namiriti taj dug sveučilišnih sastavnica.
Novinare je pak zanimalo koliko se dugo znalo za taj problem te zašto to pitanje nije prije aktualizirano.
S tim u vezi rektor Bjeliš rekao je da su sveučilišne sastavnice zbog toga bile sukcesivno pod pritiskom u zadnjih godinu dana te da se nije prije reagiralo jer je, po najavama sindikata, na putu bio sporazum s Vladom koji, međutim, nije realiziran te da je Ministarstvo najavljivalo mogućnost kreditnoga angažmana preko Vlade.
Prorektor Ćurko dodao je pak da su neki fakulteti iz školarina već isplatili dio duga zaposlenicima na temelju nagodbi koje su s njima postigli. Na pitanje na kojim je fakultetima najteža situacija spomenuo je, među ostalima, Prirodoslovno-matematički, Medicinski, Stomatološki te Rudarsko-geološko-naftni fakultet.
Istaknuo je da je Sveučilšte sustavno upozoravalo na taj problem te da bi se sada nagodba mogla postići jedino oko roka isplate duga.
(Hina)