U satima uoči napada na dva tankera u Omanskom zaljevu u četvrtak Iranci su uočili američki dron u letu i na njega lansirali projektil zemlja-zrak, rekao je američki dužnosnik za CNN. Dodao je kako je projektil promašio dron i pao u vodu.
Isti neimenovani dužnosnik rekao je kako je američki dron MQ-9 prije nego što se našao na meti projektila spazio iranske brodove kako se približavaju tankerima, ali nije rekao je li dron primijetio i da ti brodovi napadaju tankere. Dužnosnik je također rekao da je u danima prije napada jedan američki dron srušen u Crveno more od strane, vjeruje se, iranskog projektila koji su ispalili hutski pobunjenici.
Dva tankera, norveški i japanski, pogođena su u četvrtak torpedom iz neidentificirane podmornice u Omanskome moru, mjesec dana nakon sabotaže četiriju brodova, među njima triju naftnih tankera, blizu Ujedinjenih Arapskih Emirata. Washington je već tada upirao prstom u Teheran. Iran, gdje je u četvrtak boravio japanski premijer Shinzo Abe, demantirao je bilo kakvu umiješanost u te napade.
Velika Britanija danas se pridružila SAD-u te okrivila Iran za napad na dva tankera.
"Prema našim procjenama, zaključili smo kako je sasvim sigurno Iran odgovoran za napade", poručio je u izjavi ministar vanjskih poslova Jeremy Hunt.
"Posljednji napadi dio su destabilizirajućeg ponašanja Irana te predstavljaju ozbiljnu prijetnju regiji", rekao je.
Američki predsjednik Donald Trump optužio je Iran za napad, potičući bojazan od izbijanja sukoba na toj strateškoj ruti za opskrbu svijeta naftom. Ocijenio je da napadi na tankere "nose potpis" Irana, oslanjajući se na videosnimku koju je objavio Pentagon.
Njemačka je ranije objavila da američka videosnimka nije dovoljna da bi se netko optužio za napade.
Japanski Kokuka Courageous, koji je posada napustila, u petak je otegljen u luku u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Drugi tanker, norveški Front Altair koji se nakon napada zapalio, još uvijek slobodno pluta morem, ali je vatra ugašena.
kaj je sa naftom iz tankera?