nastavak misije 'Althea'

Američki senatori: Studeni je kritičan za BiH, SAD treba djelovati

Sarajevo: U bazi Butmir ceremonijom označen završetak priprema EUFOR-a
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
1/3
12.10.2022.
u 10:14

SAD, kako su ocijenili, ne smiju zatvarati oči pred takvim prijetnjama i opasnostima, a kao dio odgovora na rusku agresiju na Ukrajinu trebale bi osigurati "vidljivu prisutnost" na Balkanu

Skupina američkih senatora zatražila je od administracije predsjednika Bidena hitno poduzimanje mjera kojima bi se osigurao nastavak međunarodne vojne misije u BiH jer su ocijenili da je stanje u toj zemlji ozbiljno, a njena stabilnost dodatno ugrožena destruktivnim djelovanjem Rusije.

Senatori Jean Shaneen, Chris Murphy, Thom Tillis i Roger Wicker uputili su zajedničko pismo američkom državnom tajniku Antony Blinkenu i ministru obrane Lloydu Austinu podsjećajući kako bi studeni mogao predstavljati kritično razdoblje za Zapad u odnosu na BiH.

Podsjetili su da sljedećeg mjeseca Vijeće sigurnosti UN treba odlučivati o tome hoće li biti produžen mandat vojne misije Europske unije u BiH pod nazivom "Althea". Snažno se zalažu za produžetak te misije uz ocjenu kako je nužno da snage EUFOR-a u BiH nastave djelovati s izvršnim mandatom očuvanja mira te da se za to osigura najmanje 1100 vojnika na terenu.

Senatori su ocijenili kako se i SAD treba dodatno angažirati da bi ta misija bila što učinkovitija i ponuditi BiH više od logističke potpore i vojne obuke.

Sve to smatraju posebice važnim u svjetlu činjenice da je u proteklih godinu dana lider bosanskih Srba Milorad Dodik pojačao retoriku kojom prijeti odcjepljenjem Republike Srpske od BiH.

"Napetosti (u zemlji) su velike, a realan je rizik od manjih incidenata koji mogu prouzročiti daljnju destabilizaciju pa i nasilje. Stoga je potrebno odmah djelovati kako bi se to spriječilo", stajalište je četvero senatora koji su ranije ove godine zajednički boravili u posjetu BiH.

Posebice opasnim smatraju to što Rusija zapadni Balkan tretira kao svoju interesnu zonu, a Moskva uz to snažno podupire regionalne igrače koji se protive članstvu u EU i NATO-u.

SAD, kako su ocijenili, ne smiju zatvarati oči pred takvim prijetnjama i opasnostima, a kao dio odgovora na rusku agresiju na Ukrajinu trebale bi osigurati "vidljivu prisutnost" na Balkanu.

Bidenovu su administraciju pozvali da zajedno s EU-om razradi strategiju za nastavak mirovne misije u BiH u slučaju da Rusija, ali i Kina, u Vijeću sigurnosti pokušaju blokirati produženje mandata EUFOR-a. Vjeruju kako u slučaju blokada u UN-u postoji zakonska osnova i mandat za produženje neke vrste međunarodne vojne misije u BiH, prije svega kroz NATO strukture koje su također već na terenu.

U Sarajevu sada uz EUFOR djeluje i stožer NATO-a kojega vodi američka generalica Pamela McGaha. U njemu su uglavnom časnici čija je zadaća raditi na reformi obrane BiH i obuci oružanih snaga te zemlje.

EUFOR i NATO HQ Sarajevo uspostavljeni su nakon što je 2004. godine okončan mandat mirovnih snaga predvođenih NATO-om (SFOR), a izvršne ovlasti prenesene su na misiju "Althea". Od tada Vijeće sigurnosti UN-a svake godine posebnom rezolucijom odlučuje o produženju misije EUFOR-a.

VIDEO Jamileh Alamolhoda, supruga iranskog predsjednika, vjeruje u tradicionalnu podjelu muškaraca i žena: 'Žene se ponašaju kao muškarci, to je naslijeđe zapadne civilizacije'

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije