Američki Vrhovni sud u petak je presudio da se u većini zemlje sačuva legalan pristup piluli za pobačaj koja je dio najčešće metode prekida rane trudnoće. U nepotpisanom nalogu, suci su blokirali odluke teksaškog suca i žalbenog suda 5. okruga koji su mogli oštro ograničiti upotrebu pilula ili ih potpuno ukloniti s tržišta.
Glasali su 7-2, a protiv su bili suci Clarence Thomas i Samuel A. Alita Jr. Više od 5 milijuna američkih žena koristilo je pilulu mifepriston otkako ju je Uprava za hranu i lijekove proglasila sigurnim i učinkovitim 2000. godine.
Tom se odlukom slučaj prosljeđuje natrag nižim sudovima a sugerira kako većina sudaca vjeruje da će ovo osporavanje pilule za pobačaj na kraju propasti. Slučaj je predstavljao najvažnije pitanje o pobačaju koje je dospjelo na viši sud od prošlogodišnje odluke 5-4 kojom je poništena presuda Roe v. Wade i ustavno pravo na pobačaj. Iako je troje sudaca koje je imenovao predsjednik Donald Trump - Neil M. Gorsuch, Brett M. Kavanaugh i Amy Coney Barrett - prošle godine glasalo za poništenje Roea, pridružili su se liberalnim sucima i glavnom sucu Johnu G. Robertsu Jr. u pogledu pilule. Od prošlogodišnjeg poništenja Roea, Teksas i desetak drugih saveznih država pod vodstvom republikanaca pobačaj su zapravo učinili nezakonitim i zabranili liječnicima obavljanje pobačaja ili prepisivanje tableta za pobačaj.
Presuda suda sa sjedištem u Teksasu ugrozila je pristup mifepristonu u ostatku zemlje gdje je pobačaj i dalje legalan. Prijetnja pilulama za pobačaj pojavila se u Amarillu u Teksasu prošle jeseni. Grupa zagovornika pobačaja, među kojima su bili i liječnici, ondje je podnijela tužbu kako bi osporila sigurnost mifepristona. Pilula za pobačaj bila je u širokoj uporabi u Europi prije nego što je FDA odobrila njezino korištenje 2000. godine. Kada se uzima u kombinaciji s misopristolom, tablete uzrokuju grčeve i krvarenje, ali ozbiljne komplikacije su "iznimno rijetke", rekla je agencija.