Američki predsjednik Joe Biden dosad je najoštrije kritizirao ponašanje izraelskih vlasti kazavši da je izraelski odgovor u Pojasu Gaze nakon napada Hamasa 7. listopada prekomjerna upotreba sile, ističući da je izvršio snažan pritisak na izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
"Jako se zalažem da humanitarna pomoć stigne u Gazu. Zalažem se i za prekid vatre kako bi se omogućilo oslobađanje talaca. Sve to mora prestati što prije, ima puno nevinih ljudi, puno onih koji gladuju, koji su u nevolji i koji umiru" naglasio je Biden, koji kaže da čini sve da se okonča rat i da dođe do trajnog mira.
Izjava američkog predsjednika došla je nakon što je Bijela kuća najavila da neće podržati planove Izraela za velike vojne operacije u Rafahu, na jugu Pojasa Gaze.
"Bilo kakva velika vojna operacija u Rafahu u ovo vrijeme, pod ovim okolnostima, s milijun i pol Palestinaca koji su potražili sklonište u tom gradu, bez razmatranja njihove sigurnosti, bila bi katastrofa. Mi to ne podržavamo" rekao je glasnogovornik Bijele kuće John Kirby.
GALERIJA: Na Zapadnoj obali ubijen tinejdžer (17) iz SAD-a. Palestina: Ubili su ga Izraelci
Istodobno, nastavlja se bombardiranje položaja hutista od SAD-a. Uz američke i britanske ratne brodove i Njemačka šalje ratni brod u Crveno more. Fregata njemačke mornarice "Hessen" isplovila je u četvrtak prema Crvenom moru s ciljem zaštite komercijalnih brodova od napada hutista, a dio je planirane misije EU.
Raspoređivanje je označilo "najozbiljniji angažman jedinice njemačke mornarice u mnogim desetljećima", rekao je zapovjednik mornarice Jan Christian Kaack ističući kako je Fregata "Hessen" krenula iz sjeverne njemačke luke Wilhelmshaven s posadom od 240 ljudi te će moći odgovoriti na napade projektilima, dronovima i daljinski upravljanim "čamcima kamikazama".
VIDEO:Više od 100 dana rata: Gaza u ruševinama, skoro 24 tisuće Palestinaca ubijeno, a 2 milijuna protjerano iz svojih domova
Bajden samo priča, ali ništa ne poduzima. Netanjahu to zna, pa se ne obazire.