Nema nikakvih pregovora, ni neformalnih, o načinu razdruživanja Velike Britanije i EŰ sve dok London službeno ne zatraži aktiviranje procedure izlaska propisane člankom 50. Lisabonskog ugovora – poručeno je jučer iz Europske komisije, a taj stav ponovljen je i u glavnim gradovima najvažnijih zemalja članica.
To znači da pregovori o izlasku Britanije iz EU još neće početi, iako zagovornici izlaska koji su pobijedili na referendumu gaje nadu da bi mogli prvo neformalno pregovarati o tome kako da ostanu na jedinstvenom tržištu EU, a ipak izađu iz članstva. Britanski premijer u ostavci David Cameron, naime, najavio je da neće službeno pokretati članak 50. nego će to prepustiti svom nasljedniku čiji se izbor očekuje do listopada.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker jučer je okupio svoje povjerenike kako bi raspravljali o daljnjim koracima, no i samom Junckeru mogla bi se zbog britanskog referenduma zatresti fotelja nakon što je češki ministar vanjskih poslova Lubomir Zaoralek izjavio da bi Juncker trebao dati ostavku jer je postao “negativan simbol” europskog federalizma koji su Britanci na referendumu odbili. Italija i Francuska signalizirale su da će pokušati iskoristiti krizu oko Brexita za odustajanje od europske politike štednje i fiskalne konsolidacije, no Njemačka signalizira da im to neće dopustiti, što potencijalno otvara novu bitku u jezgri EU.
Bitka se vodi i o tome treba li pregovore o izlasku Britanaca iz EU voditi tako da Britanci budu “kažnjeni”, što bi bila lekcija drugima da se izlazak iz EU ne isplati, ili treba imati obzira prema Britancima da se ne bi narušavao sigurnosni poredak zapadnih saveznika. Američki državni tajnik John Kerry jučer je obišao Bruxelles i London kako bi se uključio u tu dilemu. Poruka SAD-a je da razvod Britanije i EU treba provesti staloženo, da treba zatomiti poriv da itko bude “kažnjen”.
EUslavija na mukama. Ha, ha, ha, ha,! Dajte Junckeru hektolitar whiskeya i na ulicu s njime.