OPASNA SITUACIJA

Svijet na korak do najgoreg: Rakete Huta stigle blizu američkog vojnog broda, spasio ih moćni sustav

USS Nimitz Holds Drills In South China Sea
Foto: Petty Officer 2nd Class Samuel Osborn
1/3
03.02.2024.
u 16:38

Analitičar Carl Schuster, bivši kapetan američke mornarice, rekao je da je projektil, koji je putovao brzinom od oko 965 km/h vjerojatno bio na oko četiri sekunde od udara u američki ratni brod

Po prvi put američka je vojska u sukobu s Hutima upotrijebila moćni napredni sustav naoružanja nazvan "posljednja linija obrane" - Phalanx Close-In Weapon System (CIWS). Korišten je za uništavanje krstareće rakete koju su Huti ispalili u Crvenom moru ovog tjedna, a stigla je do 1,6 kilometara od američkog broda, objavio je CNN. Automatizirani sustav se nalazi na razaraču USS Gravely i može ispaliti do 4500 metaka kalibra 20 milimetara u minuti, gađajući projektile ili druge mete s iznimno male udaljenosti.

"Oružani sustav Phalanx brza je, računalno kontrolirano, radarski vođeno oružje koje može poraziti protubrodske projektile i druge bliske prijetnje na kopnu i na moru", navodi proizvođač Raytheon. Američki ratni brodovi osujetili su na desetke raketnih napada koristeći obranu većeg dometa, vjerojatno rakete Standard SM-2, Standard SM-6 i Evolved Sea Sparrow, kažu analitičari. Te obrambene rakete uništavaju ciljeve na udaljenostima od oko 12 kilometara ili više. Zašto su ovom slučaju zakazali, nije poznato.

Tom Karako, direktor projekta obrane od projektila u Centru za strateške i međunarodne studije rekao je da je "zabrinjavajuće" što se projektil koji su ispalili Huti toliko približio američkom ratnom brodu. Analitičar Carl Schuster, bivši kapetan američke mornarice, rekao je da je projektil, koji je putovao brzinom od oko 965 km/h vjerojatno bio na oko četiri sekunde od udara u američki ratni brod. Uništen je za dvije do tri sekunde rafalnom paljbom sustava Gravely's Phalanx.

VIDEO Posljedice američkih napada na proiranske ciljeve u Iraku

- Projektili ne isparavaju kada su uništeni, nastaje na tisuće fragmenata i dijelova okvira projektila - rekao je Schuster upozoravajući na mogućnost da brod oštete krhotine.. - Dobra vijest je da lakši dijelovi brzo usporavaju, ali veliki komadi mogu letjeti do 500 metara – dodao je.

Što je nadolazeći projektil bliže brodu kada je uništen, veća je opasnost za plovilo jer veći komadi mogu probiti neoklopljene dijelove trupa. U konkretnom slučaju oko dva posto dijelova krstareće rakete krhotina moglo je dospjeti do broda. Da se radilo o raketi koja putuje većom brzinom, do 70 posto krhotina vjerojatno bi pogodilo ratni brod nakon uništenja Phalanxom. Phalanx je važno oružje za američku mornaricu. Od svog uvođenja 1980. godine instaliran je na svim brodovima američke mornarice, a koriste ga i najmanje 24 američka saveznika, prema Raytheonu, koji napominje da je kopnena verzija već bila korištena u borbi.

Huti koje podržava Iran i dalje napadaju komercijalne brodove i ratne brodove u vodama oko njihove baze u Jemenu, tvrdeći da je to odmazda Izraelu za rat u Gazi, javlja CNN. Drugi američki razarač, USS Carney, oborio je ovog tjedna nadolazeće protubrodske projektile i bespilotne letjelice, a u četvrtak su američke snage oborile dron iznad Adenskog zaljeva i uništile površinski dron u Crvenom moru. Predsjednik SAD-a Joe Biden rekao je da smatra da je Iran odgovoran za napad dronovima. Postoje znakovi da je Iran zabrinut da Huti idu predaleko u napadima na američke interese, prijeteći poremetiti globalnu ekonomiju i značajno povećavajući rizik od izravnog sukoba. No, pitanje je hoće li Iran bitno promijeniti svoju taktiku.

GALERIJA Rat dronovima u Ukrajini: Piloti mogu i gledati prijenos uživo s ugrađene kamere

USS Nimitz Holds Drills In South China Sea
1/12
Ključne riječi

Komentara 23

Avatar El Indio
El Indio
21:55 03.02.2024.

Ocito da Ruski mocni vojni brodovi kao sto su Moskva ili Ivanovec nisu imali tako mocne sustave pa zavrsili na dnu

Avatar Rimtutituki
Rimtutituki
22:20 03.02.2024.

Nisu Huti nego hutisti; Huti nisu narod nego je Huti glavom i bradom vođa hutista.

EJ
ejStef
17:34 03.02.2024.

Pa do kud bi raketa stigla? Protuavionac napravi zavjesu od projektila najdalje 2 km od broda. Taj sustav ima automatsko nišanjenje i uklanjanje prijetnji, teško nešto može proći pored... Jedini način za pogoditi ovakav broj je ispaliti hrpu projektila, njih jedno 30 do 50, tako da ih sustav ne stigne sve poskidati. Onako kako radi Rusija u Ukrajini.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije