Jemenske Hute neće odvratiti napadi Sjedinjenih Država na njih u znak odmazde za njihovo gađanje brodova povezanih s Izraelom u Crvenom moru, i zapravo bi ih mogli dodatno ohrabriti, kažu analitičari. U četvrtak navečer, SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo bombardirali su više lokacija u Jemenu za koje je Washington rekao da su objekti Huta, dan nakon što su oborili projektile koje je ispalila jemenska skupina u Crvenom moru. Bombardiranja su prvi put tijekom ovog rata da su SAD ili njegovi saveznici napali teritorij Jemena.
No, Huti bi sada mogli dobiti povećanu regionalnu i svjetsku pažnju, budući da jedna svjetska supersila ide u konflikt sa skupinom koja nije međunarodno priznata kao vlada Jemena unatoč tome što kontrolira velike dijelove zemlje, kažu stručnjaci. “Huti su zapravo pobijedili u tom sukobu onog dana kada su ga započeli”, rekao je za Al Jazeeru Abdulghani al-Iryani, viši istraživač u Sanaa Centru za strateške studije.
VIDEO SAD i Britanija pokrenule su napade na više od 60 meta na 16 lokacija koje koriste Huti
VEZANI ČLANCI:
Unutar Jemena , Ansar Allah, službeni naziv skupine Huti, kontrolira zapad, uključujući tjesnac Bab al-Mandeb koji vodi u Crveno more, i bori se za teritorij protiv međunarodno priznate vlade Jemena i njegovih domaćih saveznika. Akcije skupine u Crvenom moru, zajedno s porukama o podršci ljudima u Gazi, bile su iznimno popularne među Jemencima, potičući novačenje i omogućujući joj da mobilizira masovne skupove podrške palestinskom narodu.
Huti kažu da presreću brodove usmjerene prema Izraelu iu vlasništvu Izraela koji prolaze kroz tjesnac Bab al-Mandeb kako bi izvršili pritisak na Izrael. Huti su privukli globalnu pozornost 19. studenog, kada su zauzeli teretni brod Galaxy Leader i nakon toga ga pretvorili u turističku atrakciju.
"Front na Crvenom moru prešao je na sljedeću razinu - izravni sukob između Hutija i SAD-a", rekla je za Al Jazeeru Eleonora Ardemagni, viša znanstvena suradnica na Talijanskom institutu za međunarodne političke studije. “I SAD i Huti testiraju učinke svojih poteza i koliko daleko su spremni ići.”
Kao odgovor na ultimatum Washingtona i njegovih saveznika da zaustave aktivnosti na Crvenom moru ili navuku njihov vojni gnjev prošlog tjedna, Huti su održali ogroman skup u glavnom gradu Jemena Sani na kojem su bombastičnim govorima čelnici skupine izjavili da su spremni za američku eskalaciju.
VEZANI ČLANCI:
"Ne mislim da će američki napadi na mete Huta djelovati kao sredstvo odvraćanja Huta", rekao je Raiman al-Hamdani, istraživač u grupi ARK i bivši gostujući suradnik u Europskom vijeću za vanjske odnose. "Uzimajući u obzir retoriku Huta da uvijek krive Sjedinjene Države i Izrael za probleme koji postoje u Jemenu i na Bliskom istoku općenito, mislim da bi bili vrlo sretni zbog tih napada."
U međuvremenu, Huti još uvijek pregovaraju sa susjednom Saudijskom Arabijom s kojom su u višegodišnjem ratu o dugoročnom prekidu vatre i analitičari kažu da možda pokušavaju ojačati svoju poziciju kroz demonstraciju moći na Crvenom moru.
Saudijci su željeli spriječiti eskalaciju u Jemenu, a Rijad je u prosincu pozvao SAD na suzdržanost. Saudijska Arabija je udvostručila tu poruku opreza nakon napada na Jemen u četvrtak navečer. Nestabilnost u susjedstvu ne bi koristila Saudijskoj Arabiji, čija je naftna infrastruktura teško pogođena prošlim napadima Huta. Saudijci također mogu imati dugoročnija razmatranja u ovim pregovorima, jer bi im koristilo da izgrade odnose s Hutima i možda su na putu da ih priznaju.
"Službeno priznanje bi moglo biti najvažnija stvar za Hute", rekao je al-Hamdani. "Glavna briga grupe je nastavak konsolidacije vlasti nad zemljom."
Do danas su Huti dobili potporu iz Irana kao dio svoje regionalne Osovine otpora, zajedno s Hamasom, Hezbollahom i mrežom milicija u Iraku i Siriji. “Huti su... razvili odnos s Iranom za koji mnogi analitičari smatraju da se takmiči s Hezbollahom”, rekao je jemenski istraživač Nicholas Brumfield za Al Jazeeru.
Ali analitičari kažu da se skupina ne bi trebala smatrati iranskim opunomoćenikom i da bi Huti u budućnosti mogli preračunati svoje regionalne saveze. "Za njih će biti bolje da budu blizu Saudijcima", rekao je al-Hamdani, dodajući da bi mogli imati više koristi ako bi se "oslanjali na financijske resurse Saudijske Arabije umjesto da ovise o Iranu za oružje". Identitet Huta kao šiitske skupine ne znači da će automatski pasti pod iranski utjecaj – duge povijesne i kulturne veze između Jemena i Saudijske Arabije mogu igrati ključnu ulogu između njih dvoje u budućnosti, smatraju lokalni analitičari.
Rusija iz sjene vrlo lukavo spletkari. Od kada je Rusija počela spletkariti svijetom počele su pobune u Africi i Latinskoj Americi . No nebi to bilo ništa strašno da u povijesti postoji i jedan narod uključujući i Ruse koji see je ikada usrečio sa ruskom vlašću, samo milijuni grobova, laži i prevare i to treba imati na umu baš sada. Rusija podupire, ekstreme u borbi za vlast i lijeve i desne i naciste i antifašiste, samo da destabiliziraju zapad. Ako uspiju onda treba pogledati što nas ćeka, primjer, neka netko skine Hidžap u Iranu, neka netko proba google u Sjevernoj Koreji, neka netko u Kini ima djece koliko želi, Neka netko u Rusiji kaže da je rat, tamo je otac dobio 5 godina zatvora jer mu je kčer nacrtala u 5. razredu antiratni crtež. Svi oni koji podupiru i formalno "Ruski svijet" te "Slobode" uvode sebi i svima nama, za razmisliti.