NAPETO STANJE U REGIJI

Analitičarka iz Sarajeva: 'Dodik sve više smeta Rusiji i Vučiću, rado bi ga zamijenili'

Banja Luka: Predstavnici oporbe napustili zasjedanje Skupštine RS, nastavljena rasprava o prenosu nadležnosti
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL
1/2
13.12.2021.
u 23:34

Zanimljiva je ova sličnost Vučića i Plenkovića u odnosu na BiH da se polako odmiču od svojih štićenika Čovića i Dodika, da obojica spominju i suverenitet BiH, da je neprikosnoven, teritorijalni integritet, i ono što je zanimljivo, da stalno spominju investicije, navodi analitičarka

Potezi srpskog člana predsjedništva BiH Milorada Dodika već dulje vrijeme izazivaju zabrinutost međunarodne zajednice, a posljednji prema kojem je Skupština Republike Srpske većinom glasova odlučila prenijeti nadležnosti svih državnih funkcija BiH na Republiku Srpsku mnogi tumače kao Dodikov pokušaj da uruši Daytonski sporazum. 

Politička analitičarka Ivana Marić analizirala je situaciju za RTL iz Sarajeva. 

Na pitanje koliko su te najave o odcjepljenju ozbilje, smatra kako to nije ništa ozbiljno. 

- Ovo je ne znam već koji put da Dodik blefira. Prije je to bilo s referendumima, s nekim inicijativama o osamostaljenju RS, evo sada je prešao na zakone i u Narodnoj skupštini. Dodiku ne treba rat, niti je on spreman za rat, ali mu treba priča o ratu i podizanje nacionalnih tenzija i stvaranje straha kod ljudi, jer to je jedini način na koji on može zadržati popularnost kod građana. Njemu nije stalo do toga i ono što on radi je da odlično manevrira, da bude odličan akrobat koji hoda po tankoj žici ustavne nedorečenosti u BiH, jer ovo što je on uradio još uvijek nije ništa u suprotnosti s Ustavom BiH, apsolutno ne znači samostalnost RS, jer je to apsolutno nemoguće. Vraćanjem nadležnosti iskoristio je pravnu nedorečenost ustava i tu balansira. Rekao je da mu je Putin poručio na sastanku na kojem su bila njih dvojica, a za što nema nikakvih dokaza, da se mora držati ustava i da će ga Putin podržavati samo u onome koliko prati ustav, a ustav ne dopušta odcjepljenje RS - navodi Marić. 

Smatra kako je to sve Dodikova solo igra, ali i to da ga na cjedilu ne žele ostaviti niti srpski predsjednik Aleksandar Vučić kao ni Rusija jer im to trenutno odgovara

- Međutim, jasno postaje da im sve više smeta, da to više nije podrška koju je ranije imao, da bi vrlo rado zamijenili nekim drugim iz RS, o čemu se i špekulira. On apsolutno nema podršku Vučića. Zanimljiva je ova sličnost Vučića i Plenkovića u odnosu na BiH da se polako odmiču od svojih štićenika Čovića i Dodika, da obojica spominju i suverenitet BiH, da je neprikosnoven, teritorijalni integritet, i ono što je zanimljivo, da stalno spominju investicije. Kad Dodik dođe kod Vučića ili, evo, sada kad Plenković razgovara s Čovićem, oni pričaju o investicijama kako bi u suštini narodu pokazali neka se ne boje, da neće biti rata, jer ne bi oni inače investirali. Jasno je da je ovo manevar i ono što Čović kaže, nekako je neobično njegovo ponašanje. Ne bi li on trebao malo više brinuti se oko toga ako zaista vjeruje da je Dodik spreman na odcjepljenje koje je nemoguće mirnim putem. Valjda bi trebao pripremati Hrvate na to. A on ga jednostavno podržava u tim idejama kao što ga je podržao i za zakoni koji nije zakon o negiranju genocida u Srebrenici, nego je zakon o negiranju genocida uopće i svih ratnih zločina. Znači, Čović je time glasao i protiv kažnjavanja negiranja svih zločina, pa i protiv Hrvata, samo da bi podržao Dodika - navodi. 

Dejan Rakita/PIXSELL
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL

Na pitanje kako objašnjava bliskost Dodika i Čovića, objašnjava kako je u BiH sve podijeljeno na tri dijela i kad se dvojica udruže, uvijek imaju premoć. 

- Posebno se to odnosi na institucije koje bi trebale biti neovisne, a nisu, kao što je pravosuđe, centralna izborna komisija, neke značajne institucije. I kad vi imate premoć u tim institucijama, onda možete puno toga postići, ali samo zajedno. Od te njihove suradnje Hrvati i Srbi nemaju ništa. Vidimo što se događa s povratkom Hrvata u RS. Mislim da biskup Komarica ima jako loše odnose s Čovićem, a trebali bi biti barem dobri i da se viđaju. Isto je takva situacija sa Srbima u dijelu u kojem vladaju Hrvati. Hrvati i Srbi od toga nemaju ništa. Ova dvojica imaju veliku korist, čuvaju jedan drugoga i kada moraju uskočiti u ledeni bazen jedan za drugog... sve će im teže biti održati tu suradnju. Ne vidi se nikakva realna korist, osim neke možda koja bi bila sumnjiva, koja se tiče pravosuđa - objašnjava. 

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović nedavno je na Pantovčak primio Milorada Dodika, a sam Dodik je ustvrdio kako ga razumije jedino Milanović i Putin. Plenković pak šalje poruke u kojima poziva na suradnju i dogovor. 

Na pitanje kako se u BIH gleda na dvojicu čelnih ljudi Hrvatske , analitičarka Ivana Marić odgovara kako se na obojicu gleda isto. 

- Taj loš Milanovićev imidž ovdje, te loše poruke koje šalje, a prije njega Kolinda Grabar Kitarović, nekako se prenose i na Plenkovića, iako je velika razlika između njih. Milanović ne čudi da ima simpatije prema Dodiku, jer su obojica žedni pažnje javnosti. Međutim, Milanoviću to treba tek da se zabavi, da dobije još jedan mandat, dok je Dodiku to pitanje opstanka. On ako izgubi moć, moguće je da će izgubiti i novac, jer ga je stekao na sumnjiv način. On ne smije izgubiti izbore, on se ne smije povući iz politike, jer to za njega ne znači samo politički kraj, nego možda i završetak njegove slobode - kazala je Marić za RTL. 

VIDEO: Kreće cijepljenje djece od 5 do 11 godina: Po čemu se razlikuje od cjepiva za odrasle

Komentara 10

Avatar bijeloanijebrašno
bijeloanijebrašno
08:35 14.12.2021.

Dodik radi sve u dogovoru sa Vučićem i Putinom.

CE
celovic
08:00 14.12.2021.

Analiticarka, sa cijeg platnog spiska?

DU
Deleted user
10:03 14.12.2021.

A neš ti analitičarke. Pa iz aviona je jasno da Dodik ništa ne radi na svoju ruku nego prima naputke iz nekog drugog ureda. Aman ženo,fataj se kuhače i đezve a analitiku pusti nekome drugome.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije