Premijer Andrej Plenković rekao je nakon socijalnog summita u Švedskoj da je važno da europski socijalni model bude materijaliziran tako da ga osjete i hrvatski radnici.
- Mislim da je dokument koji smo usvojili, stup socijalnih prava s 20 načela, vrlo kvalitetan. On rezimira mnoga dosadašnja postignuća - rekao je Plenković, ističući da je ovo prvi socijalni summit nakon 20 godina.
- Za nas je važno da europski socijalni model, koji se pokazao globalno gledajući najuspješniji, bude materijaliziran tako da ga osjete i hrvatski radnici i svi koji su zaposleni u Hrvatskoj - rekao je Plenković.
Na pitanje novinara koji je sljedeći korak po pitanju implementacije tih smjernica, Plenković je rekao da dokument nije pravno obvezujuć, a da je na državama članicama da uzimajući u obzir ova načela predlažu zakonska rješenja koja idu u prilog socijalnoj zaštiti.
- Vi znate da je u programu moje vlade društvena solidarnost jedan od ključnih elemenata, stoga i njegujemo socijalni dijalog s našim partnerima, i sa sindikatima i poslodavcima. Sve ove teme smo raspravili ovog tjedna na pripremnom sastanku koji je bio vrlo sadržajan, a ministar Pavić ima trajnu zadaću da na mjesečnoj bazi sve dokumente vezane za ovaj paket raspravi i da naši socijalni partneri pravodobno budu uključeni u zakonski proces - rekao je Plenković.
Premijer je rekao da je, što se tiče Direktive o izaslanim radnicama, bitan balans kako bi se izbjegla dampinška situacija na tržištima rada Zapadne Europe, ali i postojala mogućnost za naše tvrtke da imaju radnike i odrađuju poslove.
Plenković je rekao da se na summitu govorilo i o pitanjima obrazovanja i kulture. Rekao je da se oko obrazovne reforme u Hrvatskoj vode vrlo angažirane rasprave, te da je slično i u drugim zemljama.
- Kad je riječ o kulturi, izrazio sam zadovoljstvo da je Hrvatska 2020. godine ne samo predsjedavajuća Europske unije, nego je i Rijeka Europska prijestolnica kulture - rekao je Plenković.
Pogledajte i video neobičnog susreta Junckera i Plenkovića:
Velika je razlika izmmedju ove vlade i najgore vlade u povjesti Zorana Milanovica. I gospodarstvo bolje funkcionira od kad nema Panenica, Kovacica, Problem je sto ce nam na proljece faliti radnika ako ne prestane iseljavanje i ne pocne povratak dijaspore.