Ja mogu što hoću”, poručio je nedavno saborskoj oporbi premijer Andrej Plenković, a sudeći po raspletu SDP-ove inicijative da se premijeru i Vladi izglasa nepovjerenje, bio je u pravu. Rezultat od 59:78 pokazao je da je Plenkovićeva većina, iako mršava, ideološki neskladna i opterećena DORH-ovim optužnicama, itekako čvrsta.
Formalno, većinu za opoziv Vlade morala je osigurati oporba, no otpočetka je bilo jasno da se to neće dogoditi pa su u tom smjeru išle i poruke iz SDP-a. Nitko, međutim, nije računao na to da se na glasovanju neće pojaviti ni jedan zastupnik iz HSS-a, koji s SDP-om ima potpisan sporazum kojim mu najveća oporbena stranka jamči šest mjesta u parlamentu.
Rasprava im dovoljna
Izostanak svih petero HSS-ovih zastupnika pokazao je pukotine u oporbi za koje ranije nismo znali i još jednom otvorio pitanje HSS-a kao HDZ-ova “rezervnog igrača”. Predsjednik HSS-a Krešo Beljak ošto opovrgava takvu mogućnost.
– Nemamo ništa sa Sauchom, HNS-om, manjincima i sličnim prodanim dušama i mislim da smo to već dokazali – rekao je Beljak. Objašnjava razlog zašto HSS-ovi zastupnici, koji su potpisali prijedlog opoziva Vlade i u raspravi govorili protiv vladajuće koalicije, nisu bili na glasovanju nešto poslije ponoći.
– Za to nije bilo nikakvog skrivenog motiva. Otpočetka smo znali da nemamo šanse skupiti dovoljno ruku, izostali su i neki drugi, dio naših zastupnika je bolestan, ali da je nedostajalo malo glasova za rušenje Vlade, sasvim sigurno bismo bili unutra – poručuje Beljak.
Na primjedbu da su izostankom poslali poruku da ne stoje do kraja uz partnersku stranku, priznao je da je HSS pogriješio.
– Znam da je ispalo malo nezgodno, ali nije bilo skrivene namjere – ponavlja Beljak i dodaje kako je s Bernardićem u kontaktu, da su se čuli i poslije glasovanja te da među partnerima nema razmirica. U SDP-u nisu najsretniji što je HSS odlučio da neće čekati kasno glasovanje i da ide doma.
– Razgovarali smo s njima i rekli im da bi trebali ostati, ali oni su zaključili da je ono što su rekli u raspravi dovoljno – požalio nam se visokopozicionirani SDP-ovac.
Tvrdi da se rezultat glasovanja ne može smatrati debaklom jer, kaže, SDP ni u jednom trenutku nije tvrdio da može skupiti dovoljno ruku da sruši Plenkovića.
– Htjeli smo prisiliti vladajuće da raspravimo neke stvari, zato što inače na svaki način onemogućavaju raspravu – objašnjava.
Među oporbenjacima koji se nisu pojavili na glasovanju su i Neovisni za Hrvatsku, Zlatko Hasanbegović, Bruna Esih i Željko Glasnović. No na njihovu podršku nitko nije ni računao, s obzirom na to da bi im birači s desnice teško oprostili da stanu iza SDP-ove inicijative rušenja HDZ-ove Vlade.
Hrelja službeno u Rijeci
Izostao je i Silvano Hrelja iz HSU-a, koji je također procijenio kako mu se zbog glasovanja koje ne može završiti pozitivno za oporbu ne isplati vraćati iz Rijeke, gdje je bio na službenom sastanku, te SDP-ovka Romana Jerković, koja se ispričala zdravstvenim problemima. Jedan glas manje oporbena je inicijativa imala i zbog činjenice da je SDP u zadnji tren predložio zamjenu za Ivana Klarina, a HDZ nije dopustio da se mandat Marije Alfirev potvrdi prije glasovanja o opozivu. Na glasovanju, ali ni na raspravi o povjerenju Plenkoviću, nisu se pojavili nezavisni Marin Škibola ni Goran Aleksić (SNAGA), a stranačku disciplinu pokazali su Most i IDS te u punom sastavu poduprli opoziv.
Analitičar Žarko Puhovski smatra da Beljak želi ulogu šefa oporbe, zato što je Bernardić slab.
– SDP-u ide loše, Bernardić očito ne kontrolira svoj klub i HSS-ovci su se odlučili distancirati i glasove tražiti na nekoj drugoj strani. Takvo što HNS-ovcima nije palo na pamet. Oni su se pokazali najjadnijima – kaže Puhovski.
Beljak bi ostao na glasovanju, ali je dobio dojavu o jednom nečuvanom parkiralištu, i tako...