Njemačka kancelarka Angela Merkel otvorila je jučer politički važan mjesec u Mađarskoj. Nakon nje, premijeru Viktoru Orbanu u posjet stiže i ruski predsjednik Vladimir Putin, a slijede čelnici Turske, Gruzije i NATO-a.
Odbila poziv
Broj visokih stranih dužnosnika najvišeg ranga koji hrle u Mađarsku po svoj dio kolača ocrtava poziciju te države – realno na Zapadu, u okrilju EU i NATO-a, ali s vrlo jakim vezama s Istokom kojih se ne želi odreći. "Posjet Angele Merkel je test", rekao je nekadašnji diplomat i stručnjak za vanjsku politiku Atila Ara-Kovač i dodao: "Njemačka kancelarka želi vidjeti koliko je Orban daleko otišao i može li ga držati pod kontrolom". Jer, kako bi smanjio ovisnost Mađarske o EU, Orban već duže vrijeme intenzivira veze s Rusijom, Kinom, Azerbajdžanom, Turkmenistanom i Kazahstanom. Njemačkoj kancelarki ovo je bio prvi posjet Mađarskoj otkad je Orban na vlasti. Lani je odbila putovati u Mađarsku u povodu 25. godišnjice pada željezne zavjese.
Sporne sankcije
Koketiranje s Rusijom traje za cijelog Orbanova mandata, no premijer je ipak pažljivo dozirao ruski utjecaj i novac zbog negativne percepcije javnosti. Prijelomna točka bile su sankcije Rusiji zbog Ukrajine, čemu se Orban protivio. Neprestano se žalio da su sankcije naštetile gospodarstvu Mađarske, ali i samoj Uniji te politički ne djeluju. Nakon sastanka s Orbanom Merkel je izjavila da ne podržava slanje oružja Ukrajini te kako "čvrsto vjeruje da se sukob ne može vojno riješiti". Takvu će poruku prenijeti i američkom predsjedniku Obami s kojim se sastaje u Bijeloj kući 9. veljače. Naime, New York Times objavio je da NATO-a i dužnosnici američke administracije namjeravaju podržati slanje oružja ukrajinskim snagama."
Dolazak Angele Merkel podržalo je tisuću prosvjednika na ulicama. Oni su A. Merkel doživjeli kao spasiteljicu. "Angela, spasi nas od rusofila Orbana. On zatire ljudska i građanska prava," poručivali su, naglašavajući još jednu važnu točku prijepora EU i Orbana, o kojoj je Merkel više rekla nakon sastanka: - Čak i ako imate uvjerljivu većinu, kao što mađarski premijer ima, važno je poštovati ulogu oporbe, građanskoga društva i medija.
>>Merkel Orbanu: Za mene su korijeni demokracije uvijek liberalni
>>Merkel poručila Tsiprasu: Neće biti novog brisanja duga Grčkoj
Neko sa punim pravom moze reci suprotno: Spasite nas od Merkelj i njezinih amerikanaca! Orban nece rusima biti sluga a Merkelj jeste sluga amerikancima!