educentar

Anketa: 51 posto ispitanih za uvođenje obveznog vojnog roka

vojni rok
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
26.04.2016.
u 12:13

Odličan za stjecanje discipline i radnih navika, smatra većina ispitanika

Više od polovice ispitanih u anketi EduCentra, njih 51 posto, smatra da bi trebalo uvesti obvezni vojni rok jer je odličan za stjecanje discipline i radnih navika, protiv ih je 42 posto koji misle da mlade ne treba prisiljavati na nešto što ne žele, dok 7 posto podupire ponovno uvođenje obveznog vojnog roka jedino ako postoji opcija civilnog služenja.

 EduCentar u priopćenju navodi kako neki od ukupno 680 ispitanih, koji su se izjasnili "za", navode da mladi nemaju odgojne discipline i radnu naviku te im je taj pojam nepoznat. Vjeruju kako je vojni rok dobar oblik odgoja i da je potreban većini muškaraca.

 – Vojska je najbolja i najjača organizacija na svijetu i svi u dobi od 16 do 45 godina trebaju je iskusiti i, naravno, ovisno o završenoj školi dobiti čin – komentar je jednog ispitanika.

 Osim stjecanja raznovrsnih disciplina, ispitanici smatraju kako je i zajedništvo jedna od prednosti služenja vojnog roka.

 – Čovjek u vojsci nauči puno toga o zajedništvu i koliko ljudi mogu učiniti ako su složni, nauči se brinuti o sebi, a nakon službe počne cijeniti stvari o kojima ranije nije razmišljao. Zato mislim da bi svaka zdrava i sposobna osoba trebala služiti vojni rok, bez mogućnosti civilnog služenja – smatra jedan od anketiranih.

 Protiv uvođenja obveznog vojnog roka je 42 posto ispitanika. Oni drže da mlade ne treba prisiljavati na nešto što ne žele. Mišljenja su da treba postojati mogućnost samostalnog odlučivanja i vjeruju da se ratovi mogu spriječiti jedino ignoriranjem svega vojnog.

 – Vojni rok je bacanje državnog novca i gubljenje vremena. Oni kojima je do vojske otići će dobrovoljno, a ostale bi trebalo pustiti da se bave čime žele – ističe ispitanik.

 Oko 7 posto anketiranih podupire uvođenje vojnog roka ako postoji opcija služenja u različitim institucijama, odnosno civilno služenje vojnog roka. Smatraju kako su škole i bolnice odlične institucije u kojima mladi mogu odslužiti vojni rok, a dobra opcija bi im bila i pomaganje starijim i nemoćnim osobama. 

 – Iako nisu pobornici vojnog roka, neki ga podržavaju ako postoji mogućnost zapošljavanja nakon isteka služenja – kaže jedan ispitanik.

 Drugi, pak, ističe kako nitko nema pravo silom zakona, niti bilo kakvim nasilnim aktom određivati mjesto, vrijeme i način razmišljanja. – Služenje vojnog roka isključivo po izboru! – istaknuo je.

 Neki su ispitanici mišljenja kako je potrebno uvesti vojni rok jer je to dobar oblik odgoja, a vojska "najbolja i najjača organizacija na svijetu". Kako bi opravdali svoje stajalište, naveli su primjer da "muškarci ne znaju promijeniti žarulju, nisu sposobni zabiti čavao u zid, a kamoli za nešto kompliciranije", stoji u priopćenju.

>> Drago Lovrić: Obvezni vojni rok nije prioritet Oružanih snaga

Komentara 42

Avatar jumanji
jumanji
12:41 26.04.2016.

ako magarac ode u vojsku ,magarac se bu i vrnul. .😂😂

MO
modrulj
13:15 26.04.2016.

Tko bi ratovao za ovu korumpiranu drzavu gdje dobre poslove dobivaju samo debeloguzi politicari i njihovi uljebi? Ja prvi bi bacio oruzje i otisao na zapad zivit normalan zivot.

DU
Deleted user
13:07 26.04.2016.

Mislim da vojni krok "da", uvijek, no ne iznad 4 mjeseca? Mladim ljudima će dobro doći malo živjeti skupa, naučiti nešto o oružju, vojnoj doktrini! No, za to ne treba 2 godine, nego 3-4 mjeseca I gotovo! Neka mladi ljudii osjete bar malo na svojoj koži kako je to u ljeti hodati u čizmama, sa puškomitraljezom na ramenu, ili lafetom? Toliko da shvate svu nebulozu rata, veijeđanja, paljenja baklji po utakmicama itd! Neka nauče baciti bombu, puknuti iz bestrzajca ili minobacača! Sve to naučeno I te kako dobro dođe u nedaj Bože kakvoj okupaciji zemlje? To se nikada ne zna!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije