Visoke cijene ljetovanja u Hrvatskoj i općenito poskupljenje glavna su tema ovog ljeta. Ništa ne čudi da si neki ne mogu odvojiti od plaće za odmor, jer još lani, prema podacima DZS-a 42 posto građana si nije moglo priuštiti tjedan odmora izvan kuće, a teško, vrlo teško i s teškoćama spajalo je kraj s krajem 45,2 posto građana. Nasuprot njima je trećina građana koji dobro žive i sve su dalje po standardu od prosječnih i siromašnih građana.
Prosječno kućanstvo broji 2,67 članova, među hrvatskim obiteljima prevladavaju obitelji s jednim djetetom (53,5%), 35,1 posto ih je s dvoje djece, 9,8 posto s troje, 1,9 posto s četvero te 0,7 posto obitelji s petero i više djece. Troškovi prosječne obitelji nadmašuju prosječnu plaću. Ne čudi što se iseljavanje mladih i obitelji lani opet intenziviralo. Može li se i kako živjeti od prosječne plaće?
Ne, više nije moguće pristojno živjeti s prosječnom plaćom od 1000 eura ni u kontinentalnoj, a ni u jadranskoj Hrvatskoj. Čovjek s tim novcem ne može uz postojeće cijene normalno funkcionirati da osigura plaćanje osnovnih troškova, a kamoli da si osigura uobičajene stvari za srednju klasu poput odmora na moru, ručka u restoranu ili izleta s djecom, kaže u razgovoru za Večernji list sociolog Ivan Balabanić s Fakulteta hrvatskih studija.
Mi vas pitamo u našoj anketi Možete li živjeti od plaće? Pokrije li vam sve troškove? Na čemu štedite?
Stednja je samo za ljencine koji ne zele naci bolji posao, nego se zadovoljavaju sa sadasnjim pa kukaju kako im tesko. Dok im ni na kraj pameti nije pogledat radit nesto bolje