Izmjene poreznih zakona koje je jučer izglasao Sabor stići će i do kafića. Napojnice će se od prvog siječnja moći plaćati i karticama. Konobaru će ići sav iznos, osim ako godišnje ne premaši 3360 eura. Tada će mu država odrezati 20 posto poreza.
Davanje napojnica u nekim zemljama je obavezno, no u Hrvatskoj je dobrovoljno. I tu je vječita dilema: Koliko ostaviti? Uvođenje eura početkom godine donijelo je pomutnju u sustav ostavljanja 'bakšiša'. Dok je trajalo prilagođavanje novoj valuti i dok smo pokušavali utvrditi njenu vrijednost u svakodnevnom životu, konobari su gunđali kako su im se napojnice prepolovile.
Na službenoj strani Hrvatske turističke zajednice turistima se objašnjavaju pravila ostavljanja napojnica u Hrvatskoj. "Ako ste zadovoljni uslugom, za manje svote u kafićima ili barovima, iznos narudžbe zaokružite najmanje na prvi viši cijeli broj, a kod nešto većih iznosa ili u restoranima, ostavite napojnicu od barem 10-15% iznosa. Osoblju koje vam pomaže u hotelima zahvalite se nekim manjim fiksnim iznosom od barem 3 do 5 eura", navode.
HTZ je pretjerao s preporukom o napojnici, rijetko koji konobar zasluži napojnicu od 10% a kamoli 15%. Preporuka bi imala smisla kada bi konobarima to bila jedina plaća. Kada bi se davale tolike napojnice bolji konobar bi godišnji neoporezivi bonos ispucao u mjesec dana.