autohtono naselje

Arheolozi na desnoj obali Kupe u Sisku istražuju Segestane

Arheolozi
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
1/4
24.10.2014.
u 16:50

- Nema sumnje da se ovdje u željezno doba nalazilo gusto naseljeno autohtono panonsko naselje, poznato pod nazivom Segestica. Naseljavali su ga Segestani ili Kolapjani, izvorno domaće stanovništvo - kaže kustos zagrebačkog Arheološkog muzeja, a u Sisku voditelj istražnih radova Ivan Drnić.

Na desnoj obali Kupe u Sisku i prije Rimljana, odvijao se dinamičan život. To su potvrdili znanstveno-istraživački radovi u sklopu trogodišnjeg projekta, kojeg provode stručnjaci Arheološkog muzeja iz Zagreba.

Budući da se o tom razdoblju sisačke povijesti zna vrlo malo, Ministarstvo kulture je Arheološkom muzeju u Zagrebu odobrilo projekt, koji bi trebao pružiti konkretniji uvid u predantičku povijest grada. Osim ograničenih istraživanja Vladimira Tkalčevića prije stotinjak godina, te kasnije sisačkog arheologa Zdenka Burkovskog, na desnoj obali Kupe dosad nije bilo sustavnih istraživačkih radova. Zato su nalazi zagrebačkih arheologa na području sisačkog Pogorelca već izazvali pozornost stručnjaka i javnosti.

- Nema sumnje da se ovdje u željezno doba nalazilo gusto naseljeno autohtono panonsko naselje, poznato pod nazivom Segestica. Naseljavali su ga Segestani ili Kolapjani, izvorno domaće stanovništvo. U nekoliko sondi, naišli smo na dva metra kulturnog sloja. Na dubini od dva do tri metra pronađeni su relativno dobro sačuvani ostaci drvene arhitekture stambenih objekata, vjerojatno iz petog stoljeća prije Krista - kaže kustos zagrebačkog Arheološkog muzeja, a u Sisku voditelj istražnih radova Ivan Drnić.

Zanimljivo je da stambeni objekti nisu razbacani bez reda, što se za to razdoblje moglo očekivati, nego su svi orijentirani od sjeveroistoka prema jugozapadu, što upućuje da je ipak riječ o planiranom naselju. Uz drvene grede, izrađenih od hrasta i smreke, između kojih se nazire sloj zemljom nabijenih podova, pronađeni su ostaci keramike, uglavnom ulomci posuda, utezi tkalačkih stanova, ostaci ognjišta i drugi predmeti. Veličinu objekata potvrdit će nastavak radova, odnosno proširenje sondi. Očekivano, za iskapanja su pronađeni i ostaci rimske nekropole, za koju se znalo da se nalazi u blizini. Ovisno o vremenskim prilikama, radovi će se nastaviti još ove i tijekom sljedeće godine. 

>> Arheolozi otkrili temelje kule iz srednjeg vijeka

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije