Beč

Austrija visoko socijalna, ali nedovoljno inovativna zemlja

austrija, azilanti
27.10.2009.
u 12:50

Austrijski parlament donio je novi Zakon o azilu koji kritičari ocjenjuju jednim od najstrožih u Europi. Usprkos žestokom protivljenju oporbe, većinska koalicija, socijaldemokrati i narodnjaci, usvojili su Zakon.

Austrijski parlament donio je novi Zakon o azilu koji kritičari ocjenjuju jednim od najstrožih u Europi.

U vrlo žestokoj raspravi, ministrica unutarnjih poslova, demokršćanka Maria Fekter branila je novi Zakon, ističući da je bilo važno kriminalcima i trgovcima ljudima onemogućiti da dolaze na "mala vrata“, a da će ljudima kojima je uistinu potrebna zaštita i pomoć, Austrija i dalje biti na raspolaganju.

Usprkos žestokom protivljenju oporbe, većinska koalicija, socijaldemokrati i narodnjaci, usvojili su zakon. Krajnje desničarske stranke, Slobodarska (FPÖ) i Pokret za budućnost Austrije (BZÖ), koje traže zabranu doseljevanja stranaca u Austriju i izgon onih koji se odaju kriminalu, ocijenile su zakon "preblagim“.

Zeleni i crkvene institucije te osobe koje brinu o izbjeglicama tvrde da je neustavan. Pogotovo odredba o ograničenom kretanju azilanata, pritvoru sumnjivih i onih koji nemaju izglede da ostanu u zemlji, a koji može trajati i do 10 mjeseci te izgonu iz Austrije prije okončanja procesa.

Ministrica Maria Fekter želi ubrzati postupke vezane uz pitanje azila i iskorijeniti "gospodarske izbjeglice“, koje traže bolji život na Zapadu. Ona tvrdi da većina od 12.844 prošlogodišnjih azilanata spada u kategoriju "gospodarskih izbjeglica“.
Lani je od 12.844 podnesenih zahtjeva, pozitivno riješeno 3.747 odnosno 31 posto.

Osobe s azilantskim statusom imaju u Austriji, za razliku od nekih drugih zemalja Europske unije, pravo na smještaj, prehranu i zdravstveno osiguranje. Austrija je u svjetskom vrhu po izdvajanjima iz državog proračuna za socijalnu sigurnost svog stanovništva, a prilično je nisko pozicionirana kad je riječ o nacionalnim inovativnim sposobnostima, prenose austrijski mediji.
S čak 41,7 posto izdvajanja za socijalnu skrb iz državne blagajne Austrija je znatno iznad prosjeka zemalja OECD-a i Europske unije koji iznose 34,2 odnosno 37,7 posto, piše u izvješću Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj.

Po inovativnim sposobnostima, Austrija je u konkurenciji 17 zemalja zauzela tek 13 mjesto, pokazuje analiza Zaklade "Deutsche Telekom“. U kategoriji "društvena inovativna klima“ Austrija je na začelju ljestvice, iza Italije i Španjolske.

Austrijski mediji, među njima i internetski portal ortneronline piše da takvu oprečnu kombinaciju parametara "najviši socijalni teret i najniža inovativna sposobnost“ Austrija neće moći dugoročno izdržati i morat će je ubrzo promijeniti.

Komentara 5

AG
Agramer198
14:21 27.10.2009.

Pa treba imati restriktivan zakon- zaštiti svoje, primiti tek onoliko i točno što ti treba i mir. Pa zakaj da imaju priljepke i neproduktivne članove koji kradu, kurvaju i švercaju kad u svojim zemljama nisu smjeli to isto raditi jer bi im glavu sjekli. Po tome je RH dobra jer odobrava azile u vrlo maloj mjeri i nakon dugog razmatranja (neki bi rekli i predugog, ali...)

GV
goran vrtaric
16:09 27.10.2009.

Sto ne objavljujes komentar, ne smijes ili neces????????

OB
-obrisani-
17:28 27.10.2009.

Bravo za Austriju, i treba protjerati , kriminalce, neradnike i ovisnike o socijalnoj pomoci, kao i one koji rade na ISLAMIZACIJI EVROPE

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije