NAKON HRVATSKE

Austrijanci protiv širenja EU-a, iznimka Island

Europska unija
Sanjin Strukić/PIXSELL
08.10.2014.
u 15:17

Razlog nesklonosti skeptičnih Austrijanaca proširenju EU na Istok, posebice kad je riječ o Turskoj, navedeni analitičar vidi u razvoju političke situacije u toj zemlji

Nakon ulaska Hrvatske sredinom prošle godine, većina Austrijanaca protivi se daljnjem prijemu novih zemalja u Europsku uniju. Jedina iznimka je Island, pokazalo je istraživanje javnog mnijenja austrijskog Društva za europsku politiku (ÖGfE), objavljeno u srijedu. Rezultat ukazuje na činjenicu da više od polovice ispitanika ne želi pristupanje zemalja Zapadnog Balkana , Srbije, Albanije, Makedonije i Crne Gore Europskoj uniji, unatoč tome što Srbija i Crna Gora imaju otvorene pristupne pregovore, a Makedonija i Albanija kandidatski status. Za članstvo Srbije u EU je tek 27 posto Austrijanaca, a 58 posto ih je protiv.

Kad je riječ o Bosni i Hercegovini za njen ulazak u europsku obitelj je 27 posto ispitanika, a 55 posto je protiv. Slične brojke vrijede i za Makedoniju i Crnu Goru. Kada je riječ o pristupanju Albanije i Kosova EU, čak više od 60 posto Austrijanaca ne želi njihovo pristupanje. Još gora situacija je s Turskom čiji ulazak u EU podržava tek 8 posto ispitanika, dok je za njih 84 posto nezamislivo da ova zemlja postane dio europske obitelji. Kao protupol je Island, za čije je pristupanje Uniji trenutačno 57 posto Austrijanaca, dok ih je 24 posto protiv. Prema mišljenju glavnog tajnika ÖGfE-a Paula Schmidta raspoloženje Austrijanaca za daljnje širenje EU kontinuirano je negativno i u posljednjih pet godina gotovo da se nije mijenjalo. Schmidt tvrdi kako iz istraživanja proizlazi da su Austrijanci mišljenja da se EU mora prvo konsolidirati, prije nego li uopće dođe u obzir njeno daljnje širenje.

Razlog nesklonosti skeptičnih Austrijanaca proširenju EU na Istok, posebice kad je riječ o Turskoj, navedeni analitičar vidi u razvoju političke situacije u toj zemlji, koja je očito uplašila stanovnike ove alpske zemlje. Na drugoj strani austrijska savezna Vlada posebno je snažni zagovornik daljnjeg širenja Europske unije i ulaska zemalja Zapadnog Balkana u EU. Austrijski mediji pišu kako ministar Europe, integracije i vanjskih poslova Republike Austrije Sebastian Kurz prigodom današnjeg posjeta Srbiji mora ponovno zajamčiti da će njeni napori što se tiču europske perspektive biti honorirani. Ističu kako je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker najavio da u njegovom petogodišnjem mandatu neće biti proširenja EU-a.

>> Svakog drugog Austrijanca muče novčani problemi

Ključne riječi

Komentara 14

Avatar una12
una12
17:33 08.10.2014.

Nisu jedini, slicna istrazivanja u Njemackoj kod njihovih gradjana dosli su do istog razultata.

FI
fiberglas
01:14 09.10.2014.

A srbija? Neka čitaju braću Tarabiće.

ŽU
žuna
17:46 08.10.2014.

može srbija u EU kaj se i Hrvatske tiče kad vrati mrtvei živuče zarobljene,pokupljeni haračiz Hrvatske 1018 do1990, pokradene umjetnine, pokradenu naftu i plin, plati direktnu i indirektnu ratnu odštetu.........što znači tamo negdje ok3012. godine. Do tada će svi srbi stati ispog jedne bukve na Avali.Odlazak Vojvodine je samo pitanje vremena.....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije