Hoće li Azerbajdžan, zemlja u Zakavkazju s oko 8 milijuna stanovnika koju je nedavno posjetio hrvatski predsjednik Ivo Josipović, odigrati ključnu ulogu u izraelsko-iranskoj krizi, koja bi mogla završiti ratom? Naime, američki je list Foreign Policy nedavno objavio kako će Azerbajdžan dopustiti Izraelu da s njegova teritorija avionima napadne Iran, da je dogovor o tome već postignut. Tako bi Izrael riješio pitanje rata s daljinskim upravljačem jer je udaljenost dviju zemalja velika, od 1500 do 1800 kilometara od Izraela do iranskih ciljeva. Umjesto iz Izraela, napad na Iran bio bi izveden iz susjednog Azerbajdžana.
Izvoz vjerske revolucije
List se pozvao na nekoliko neimenovanih visokih izvora u američkoj vojsci i obavještajnim službama, a Azerbajdžan je tu tvrdnju odmah opovrgnuo. – Te su informacije apsurdne i neutemeljene – izjavio je glasnogovornik ministra obrane Azerbajdžana, a iz ureda predsjednika Ilhama Alijeva ističu kako je cilj tih tvrdnji uništenje odnosa između Irana i Azerbajdžana.
Međutim, odnosi između Irana i Azerbajdžana ionako nisu dobri još od rata između Azerbajdžana i Armenije zbog Gorskog Karabaha od 1992. do 1994. godine, u kojem je Iran zajedno s Rusijom pomagao Armeniji. S druge strane, Izrael je već u to vrijeme bio na azerbajdžanskoj strani, tvrdilo se čak da pomaže i oružjem. Tako to što i Iran i Azerbajdžan imaju većinsko muslimansko šijitsko stanovništvo i što su Azerbajdžanci u Iranu četvrtina stanovništva nimalo ne pomaže u dobrim odnosima. U Azerbajdžanu, predsjedničkoj republici kojoj su se na čelu od 1993. godine smijenila dvojica članova obitelji Alijev, na snazi je sekularna država i njezinu se vodstvu ne bi svidio izvoz iranske vjerske revolucije.
U Izraelu kupuju oružje
S druge strane, Armenija je bila pod sumnjom SAD-a da pomaže Iranu u razvoju nuklearnog programa. Azerbajdžan i Iran u sporu su i zbog naftnih izvora na Kaspijskom jezeru. Sve to čini da gostoljubivost Azerbajdžana za izraelske vojne avione, na koju upućuje analitičar lista Foreign Policy Mark Perry, uopće nije nevjerojatna i da odnosi među zemljama tog kruga upućuju na to, a to možda objašnjava i kako su uopće Izraelci tehnički planirali napad na Iran, čime su se proteklih tjedana bavili vojni analitičari. U međuvremenu, Azerbajdžan, izvijestili su mediji, planira kupiti oružje vrijedno nekoliko stotina milijuna dolara od Izraela, što se naravno ne sviđa iranskim vlastima, koje optužuju Azerbajdžan i da pomaže izraelskim tajnim službama i ubojicama iranskih nuklearnih znanstvenika.
kakva je logika muslimanska zemlja daje svoj teritorij Židovima kako bi napali druge muslimane