Intervju

Baconschi: Hrvatska će podupirati ulazak zemalja regije u EU

Teodor  Baconschi (1)
Reuters/Pixsell
26.09.2011.
u 12:00

Čelnici država moraju znati nadahnuti građane da vjeruju u europske projekte i vrijednosti

Koje je koristi Rumunjska imala od ulaska u EU, ima li mjesta u Uniji za "male" države te što misli o suradnji s Hrvatskom unutar EU... O tim i drugim pitanjima razgovarali smo s rumunjskim ministrom vanjskih poslova Teodorom Baconschijem koji sutra stiže u službeni posjet Zagrebu.

Kako vidite ulogu Hrvatske i Rumunjske unutar EU?

– Zahvaljujući ekspertizi koju Rumunjska i Hrvatska imaju o prostoru Zapadnog Balkana te sličnim interesima u regiji, možemo potaknuti Uniju na konsolidaciju dijaloga zemalja u regiji. Smatramo da se proširenje mora nastaviti. Sigurni smo da će Hrvatska biti važan partner u podupiranju tih ciljeva. Ujedno ima važnih mogućnosti za razvijanje gospodarskih odnosa, osobito u energetskom sektoru između naših zemalja. Potencijal za suradnju Bukurešta i Zagreba, smatramo, mogla bi biti Strategija Europske unije za Dunav ili EU misije za upravljanje kriznim situacijama pod okriljem PASC-a (Savjetodavni odbor za javnu sigurnost), s obzirom na poznate doprinose Rumunjske civilnim misijama te aktivno sudjelovanje Hrvatske u operaciji ATALANTA. Smatramo da su potrebni i zajednički napori dviju država na očuvanju i kulturne i jezične specifičnosti Istrorumunja.

Što je Rumunjska dobila od članstva u EU?

– Najvažnije je neposredno uključenje u proces donošenja odluka na europskoj razini, zatim solidarno sudjelovanje u procesu europske konstrukcije. Rumunjska ujedno preuzima snažnu ulogu u regionalnoj suradnji.

U dijelu hrvatske javnosti postoji bojazan da male države gube od ulaska u EU jer tamo diktiraju "veliki". Osjećate li se punopravnom članicom?

– Razvrstavanja država na male i velike često su odraz euroskepticizma u nekim medijima u zemljama članicama ili kandidatkinjama, koji potencira gospodarsko-financijska kriza ili čak neki unutarnji čimbenici. Ta bojazan ne odgovara logici funkcioniranja EU koje se temelji na solidarnom naporu, zajedničkom angažmanu i projektima. Potrebno je da vođe država članica EU, i pogotovo čelnici država koje to žele postati, imaju dugoročnu viziju te sposobnost nadahnuti vlastite građane da vjeruju europskom projektu i vrijednostima.

Vaša izjava da bi ratifikaciju hrvatskog ugovora o pristupanju trebalo vezati uz uvođenje Mehanizma za suradnju i verifikaciju (CVM) izazvala je buru komentara. Hoće li biti problema prilikom ratifikacije pristupnog ugovora i hoćete li ga vezati uz prijam Rumunjske u schengenski prostor?

– Principijelno, Rumunjska zadržava pristup prema kojemu je potrebno ocjenjivati svaku zemlju na temelju vlastitih zasluga. Te izjave bile su izrečene u specifičnom kontekstu vezanom uz primjenu CVM-a. Nažalost, postoje države članice koje koriste taj instrument na potpuno neadekvatan način, kako bi opravdale "kažnjavanje" Rumunjske u drugim procesima. Stav je naše zemlje ne prihvatiti da CVM izađe iz svog prirodnog okvira te da postane, indirektno, sredstvo za sankcioniranje Rumunjske. Uzevši u obzir te razloge, pokazao sam da se Rumunjska nalazi u delikatnoj poziciji i bilo koja druga interpretacija tih izjava netočna je.

Što se tiče pristupanja Hrvatske EU, zadovoljni smo što je ono ušlo u završnu fazu te vjerujemo da će ugovor o pristupanju biti potpisan što prije. I Rumunjska će ratificirati taj ugovor parlamentarnom procedurom. U odnosima Rumunjske i Hrvatske nema problema.

Je li Rumunjska spremna za schengenski prostor i kad očekujete ulazak?

– Rumunjska je spremna za pristupanje schengenskom prostoru što tvrde i europski stručnjaci. Činjenica da se odluka nije mogla donijeti 22. rujna ima manje veze s Rumunjskom i Bugarskom, a više s unutarnjim stvarima nekih država članica. Što se nas tiče, Rumunjska je spremna pristupiti i u listopadu, a da time Unija ne postane krhkija ili schengenski prostor manje siguran. Ako su neke države članice još rezervirane, nastavit ćemo razgovarati i naći kompromis, tako da se odluka može donijeti u najkraćem roku.

Kako komentirate navode da je 2004. Hrvatska bila spremnija za EU od Rumunjske i Bugarske?

– Izjave takvog tipa, bez obzira tko je autor, neprikladne su. Evaluacija svake kandidatkinje individualna je i objektivna.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije