Trojica od dvanaestorice novo-starih direktora inozemnih ureda Hrvatske turističke zajednice, koji će na dužnost stupiti početkom listopada, u nove su zemlje raspoređeni preko noći, mimo natječaja i njihove želje, pa čak i bez njihova znanja. Štoviše, da mijenjaju radno mjesto u Milanu, Stocholmu i Frankfurtu za Prag, Milano i Zürich doznali su dan nakon hrvatske javnosti, koja je izviještena na sjednici Turističkog vijeća prošloga utorka.
- Ključni ljudi na ključnim tržištima dekretom su maknuti! I to sada kada Hrvatska više nego ikad ovisi o turizmu, a naš turizam o stručnjacima koji su prepoznati i poznati u emitivnim zemljama - prvi su komentari turističkih radnika.
Sami direktori HTZ-ovih ureda u inozemstvu, koji su se na natječaju kandidirali za mjesta na kojima su dotad radili, suočeni s ponudom uzmi ili ostavi prilično su zatečeni.
- Još se pokušavam pribrati. Nude nam radna mjesta koja nismo tražili, u zemljama koje ne poznajemo i čiji jezik ne znamo - jedan progovara.
Turistički dvojac, ministar Damir Bajs i šef HTZ-a Niko Bulić, ni javnosti nisu ponudili objašnjenje iznenađujućeg raspleta gotovo godinu dana starog natječaja. A štošta bi trebali razjasniti. Neslužbeno se može doznati da se turistički čelnici samo nisu htjeli odreći provjerenih profesionalaca u mreži HTZ-ovih inozemnih predstavništava. Ali, ocijenili su, rotacija će donijeti nužno osvježenje u pristupu. Neki direktori, naime, rade gotovo cijelo desetljeće u istoj zemlji.
Nema, međutim, odgovora na pitanje kako je moguće da zanemare natječaj koji su sami raspisali? Odakle crpe ovlasti za gotovo vojničke prekomande? Zašto misle da (turističkoj) javnosti ne duguju objašnjenje svakog poteza koji utječe na to kako se hrvatski turizam prikazuje u inozemstvu? Da su štošta propustili, zaklonjeni iza zaduženih povjerenstava, vidjelo se i na samoj sjednici Turističkog vijeća, koje je odobrilo direktorske smjene i imenovanja. Prijedlog je članovima Vijeća stigao na stol tek na sjednici, glasovali su pripremljeni koliko su u tim okolnostima mogli biti, pa je i jedan od članova Vijeća, Veljko Ostojić, zatražio da materijale ubuduće ipak dobivaju ranije. A zbog šutnje mjerodavnih ostaje nejasno i vrijedi li rotacija, koja "donosi svježinu u pristupu poslu", samo za direktore nižih razina ili je učinkovita i za direktore koji su na funkciji i duže od desetljeća, poput šefa HTZ-a Nike Bulića...
- Očigledno je da procedura nije poštivana, a jesu li prekršeni propisi, analizirat će naši pravnici - komentira neočekivanu rotaciju direktora HTZ-ovih ureda čelnik Sindikata turizma Eduard Andrić. - Način mi se u svakom slučaju ne čini u redu, a osim toga takve se odluke ne donose na pragu turističke sezone.
evo, taj bulić se smješka kao da je izmislio turizam u hrvatskoj, a čujem da mu je jedina stručna referenca prije ulaska u partiju bila radno mjesto voditelja smjene na recepciji hotela (valjda je vodio sam sebe plus jednog liftboja).