Popisu skupocjenih namirnica poput kavijara ili dimljenog lososa mogle bi se uskoro pridružiti i banane. Danas na svijetu najpopularnije i cijenom vrlo pristupačno voće za samo nekoliko mjeseci moglo bi postati deficitarna roba jer su plantaže banana na udaru gljivica koje se njima hrane razarajući plod.
Uništena petina uroda
Kostarika, jedan od najvećih svjetskih proizvođača banana, proglasila je stanje nacionalne uzbune jer se na njihovim plantažama gljivice podrijetlom iz Azije, koje napadaju voće, nekontrolirano šire. Prema prvim procjenama, najmanje svaka peta banana je zahvaćena infekcijom i nepovratno uništena, a vjeruje se kako je ova procjena prilično optimistična te kako je stvarna situacija znatno gora. Koliki je to udar i na gospodarstvo zemalja poput Kostarike, koje doslovno žive od proizvodnje ovog voća, govori i podatak kako je Kostarika tijekom prošle godine izvezla više od 1,2 milijuna tona banana na svjetsko tržište.
Podrijetlo nije jasno
Zasad još nije potpuno jasno odakle se gljivična infekcija, do sada zabilježena u Jordanu i Mozambiku, proširila na tu zemlju Južne Amerike, no vjeruje se kako je prenesena na odjeći imigranata koji su dolazili u Kostariku ili pak na presadnicama banana koje su dopremljene iz Afrike u Južnu Ameriku. Vjeruje se da je samo pitanje vremena kada će se gljivična bolest proširiti s plantaža Kostarike na plantaže banana okolnih latinskoameričkih zemalja, čemu pogoduje i lokalna klima, smjerovi vjetra i kišnih oblaka. Na žalost, proizvodnja banana u Južnoj Americi nije na udaru samo gljivica, već i insekata koji se, uz globalno zatopljenje i rast temperatura, na kontinentu sve više šire.
– Njihov životni vijek danas je kraći nego prije, ali ih je zato tri puta više nego prije i nanose goleme štete. U ovom trenutku 24 tisuće hektara plantaža zahvaćeno je insektima – kaže Magda Gonzales iz državne uprave Kostarike.
>> Ovih pet namirnica trebali bi češće konzumirati. Evo koliko su zdrave!
Zar američke labaratorije za biologiju nisu razmeštene po Aziji?