Hypograd

Banke uzimaju novac s računa pa se tako novac troši nenamjenski!

'          '
''
15.09.2010.
u 16:55

Prijašnja uprava Hypo banke željela je odobriti reprogramiranje duga i kredit, no nova je to odbila

Da je kojim slučajem Hypo banka prolongirala svoj kredit do 2022. godine i reprogramirala dugove Grada Zlatara, ovaj grad počeo bi poslovati zakonito. Naime, umjesto sa 345 posto zaduženosti gradskog proračuna, zaduženost bi se svela na zakonskih 20 posto i Grad kao institucija mogao bi normalno funkcionirati, a zaposlenici koji dobivaju plaću iz proračuna dobivali bi je redovito.

Nametnuta nezakonitost

No to se nije dogodilo pa se nakon inače nemogućeg zaduživanja Grad sada bori s nezakonitostima od kojih ne može pobjeći.

Primjerice, nitko od zlatarskih udruga ne dobiva svoj dio novca, a novac se čak ne isplaćuje ni onim korisnicima kojima bi Grad novac morao isplaćivati po zakonu. Riječ je, primjerice, o Crvenom križu, vatrogasnim društvima i socijali.

Nova uprava, nova pravila

– Kada smo s prijašnjom upravom Hypo banke dogovarali reprogram kredita, ona je bila za to, no sadašnja uprava ne želi dati kredit za dugove – kaže gradonačelnik Zlatara Miroslav Kopjar.

U međuvremenu Grad, kojemu sada dolazi revizija svaka tri mjeseca, nije imao sjajne nalaze, a ne može ih ni imati. Naime, od kada banke povlače sav novac s računa Grada, revizija upozorava da se novac ne troši namjenski. Kad, primjerice, netko uplati svoju obavezu za komunalnu naknadu, jednu od naknada od koje se novac treba namjenski potrošiti za komunalnu infrastrukturu, Grad je ne može potrošiti za tu namjenu jer novac povuče banka. A revizija kaže: "Ne možete novac od komunalne naknade koristiti za vraćanje kredita!" I tako u krug.

Ma, koliko se trudili iz bezakonja prijeći na zakonsko funkcioniranje, u Zlataru to za sada nije moguće.

Gradonačelnik Miroslav Kopjar u cijeloj priči povukao je paralelu s, primjerice, Osijekom.

– Da je u tome gradu, koji ima proračun oko 50 milijuna kuna, netko napravio dug od 150 milijuna kuna, stresla bi se cijela država – kaže Kopjar. Ističe i da država nije digla ruke od grada Zlatara, već jednostavno nema uporište u zakonu da bi ovom gradu mogla pomoći. Lani je 1,5 milijuna kuna pomoći spasilo situaciju, ali teško je pronaći zakonit način da se to ponovi. A bez te pomoći Gradu Zlataru nema pomoći.

Ključne riječi

Komentara 2

ZV
zvonec
16:13 17.09.2010.

Pitanje!!! Zašto je Grad Zlatar sa kreditom Hypo banke i rokom otplate do 2018. godine zadužen 345 %, a sa prolongacijom kredita od 4 godine (produženje otplate do 2022. godine) zaduženost pada na zakonskih 20 %?

ZV
zvonec
08:25 24.09.2010.

Znači ovako! Godišnji proračun Zlatar je oko 10 milijuna kuna! Bivši gradonačelnik je uzeo kredit Hypo banke od 1,7 mil EUR sa rokom otplate od 12 godina! (1,7 mil EUR = 12,24 mil kn) Kredit je upotrijebio za gradnju cesta,ta, završetak komunalne infrastrukture, itd.! Godišnji anuitet po pitanju tog kredita je 1,46 milijuna kuna! Znači 1,46/10 = 14,6 % To je faktor zaduženosti Zlatara. HYPOGRAD NE POSTOJI, KRILATICA ZADUŽIO GRAD 345 % A SMIO 20 % JE LAŽ I OBMANA! ZA ISTINU O GRADU ZLATARA MOLIM SVE DA SE UKLJUČE NA WWW.ZLATAR.HR, FORUM PITANJA GRADONAČELNIKU, PROČITAJTE POSTOVE NA DVIJE TEME 1. ZLATAR-GRAD SLUČAJ; 2. JUPI!!!..... I TO JE TO! HYPOGRAD NE POSTOJI! SADAŠNJI GRADONAČELNIK NE ŽELI UREDNO VRAĆATI INVESTICIJSKE KREDITE PRIJAŠNJIH GARNITURA NA VLASTI TE JE IZMISLIO AFERU HYPOGRAD KAKO BI OD DRŽAVE NAMAKNUO NOVCE! TO JE SVA ISTINA O HYPOGRADU! HYPOGRAD JE UMOTVORINA MIROSLAVA KOPJARA!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije