Župna crkva sv. Marije Snježne u Belcu jedan je od najljepših primjera barokne umjetnosti u Europi. Dala ju je izgraditi Elizabeta pl. Keglević - Erdody 1674. godine i to najvjerojatnije u gotičkom stilu. Kroz cijelo jedno stoljeće je dograđivana i proširivana, da bi svoj današnji izgled dobila u baroku, 1739. godine, kada su joj prigrađene kapela i sakristija, Iako izvana ničim ne odaje da je riječ o tako vrijednom spomeniku kulture, njezina unutrašnjost – zidne slike i pozlaćeni drveni inventar, pet kićenih oltara tvore bogati barokni ambijent.
Vrijedne Rangerove freske
Posebno su vrijedne freske po svodovima crkve i kapele koje je izradio Ivan Ranger. Iako izuzetne spomeničke vrijednosti, župna crkva u tako malenom mjestu poput Belca, iz godine u godinu je propadala, sve dok se u njezinu obnovu 1993. godine nije uključila Ina. Ona je sve do 2008. godišnje izdvajala po 700 do 800 tisuća kuna i u 15-ak godina za obnovu su dali više od 11 milijuna kuna.
– Presudan je te 1993. godine bio poziv tada pomoćnog biskupa zagrebačkog mons. Marka Culeja koji je rodom iz Malog Repna iz belečke župe, tadašnjem predsjedniku Franji Tuđmanu. Zajedno su došli u Belec, a Tuđman se oduševio crkvom i rekao kako se državna poduzeća moraju uključiti u obnovu najvrednije hrvatske spomeničke baštine. Ina se još iste godine i uključila – rekao nam je belečki župnik Mirko Borjan, dodajući kako se na crkvi moraju srediti još samo neke sitnice te urediti okoliš.
Jučer je u Belcu u vezi s potpunim dovršenjem obnove održana i Skupština Društva za obnovu i zaštitu crkve kojoj je prisustvovao i bivši direktor Ine i član Društva Davor Štern.
Foto: Mladen Mandić
– Crkva u Belcu izuzetno je vrijedan dio naše nacionalne spomeničke baštine, a budući da je bila posve oronula, Ina se 90-ih godina rado uključila u projekt njezine obnove. Budući da je riječ o rudarskom kraju, počelo se s uređenjem oltara sv. Barbare, a poslije se krenulo na sanaciju temelja i obnovu fasada i krova te na uređenje unutrašnjosti – glavnog i sporednih oltara te obnovom fresaka na crkvenim svodovima. U obnovu se uključila i Montmontaža koja je besplatno napravila podno grijanje. Budući da Država i nema baš puno novca za obnovu naše najvrednije spomeničke baštine, mislim da bi se i danas naša najveća i najjača javna poduzeća morala značajnije uključiti u obnovu i zaštitu onog najvrednijeg – rekao nam je Davor Štern.
Zahtjev prema UNESCO-u
Zlatarski gradonačelnik Stanko Majdak rekao nam je da će Grad ovih dana podnijeti i zahtjev da crkva uđe u proceduru UNESCO-a za zaštitu spomeničke kulture.
– Naša Turistička zajednica bit će potpuno u funkciji vjerskog turizma, a ova crkva jedna od najljepših u Europi. Grad će se uključiti i u uređenje okoliša crkve i trga oko crkve gdje je predviđen park. U parku namjeravamo postaviti i bistu najpoznatijem stanovniku Belca mons. Marku Culeju – rekao nam je gradonačelnik Stanko Majdak.
>> Završena obnova crkve Marije Snježne u Belcu