Vijest o tome da je Europska unija dobila Nobelovu nagradu za mir izazvala je krajnje podijeljene reakcije. Dok su jedni iskazivali potpuno oduševljenje, drugi su taj potez nazivali potpunom farsom i uništavanjem ugleda te prestižne nagrade za mir.
Najviše oduševljenja nagradom iskazao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso koji je u jednom svome tweetu napisao kako je to nagrada koju je dobilo 500 milijuna ljudi koji žive u EU, a koji su se ujedinili oko jednog iznimno velikog mirovnog projekta.
\"Europska unija ujedinila je kontinent koji je bio beznadno podijeljen za vrijeme hladnoga rata i omogućila svim europskim narodima da podijele zajedničke vrijednosti\", napisao je Barroso.
Britanski euroskeptici su na sve to dosta žestoko reagirali naglasivši da je odbor za dodjelu nagrada tom odlukom obezvrijedio rad onih vrijednih i požrtvovnih pojedinaca koji su doista zaslužili da tu nagradu i dobiju. Sličnog je mišljenja i najveća grčka oporbena stranka Syriza čiji je glasnogovornik kazao kako će to samo nanijeti štetu instituciji Nobelove nagrade za mir. Ona smatra da u mnogim dijelovima Europe, a osobito u Grčkoj, vlada pravo ratno stanje iako rat nije proglašen. Lider francuske krajnje ljevice Jeal-Luc Melenchon sve to nazvao je crnim humorom.
I mediji u Europi intenzivno su komentirali odluku odbora za dodjelu nagrade. Britanski dnevni list Daily Mail piše kako se sve to može nazvati \"Nobelov mirovni idiotizam\", ilustrirajući članak fotografijama živopisnih prosvjeda u Grčkoj tijekom posjeta njemačke kancelarke Angele Merkel.
Neki njemački tiskani mediji pišu da je riječ o nagradi koja je dodijeljena za ono što se napravilo u prošlosti, ali da je isto tako i upozorenje za budućnost. Neki njemački mediji komentiraju da bi ta nagrada trebala prvenstveno poslužiti tome da pokaže kako europski projekt nije stvar prošlosti i da na njemu treba nastaviti raditi i u budućnosti. U tom svjetlu nagrada bi trebala biti ohrabrenje da se nastavi putem još dubljih integracija, usprkos činjenici da je kriza duboka i sveobuhvatna.
>>EU dobila Nobela za mir, i Hrvatska spomenuta u objašnjenju nagrade
Dogodine trebaju dati nagradu Sjevernom i Norveškom moru zajedno zbog sve nafte, plina, bakalara i haringi koje daju Norveškoj i Europi. Koja naručena nagrada, ali ipak je ispala sprdačina.