Britanski BBC u analizi teškog gospodarskog stanja u Hrvatskoj, nešto više od godine dana nakon ulaska u Europsku uniju, piše da se čini neizbježnim da će naša zemlja u 2015. godinu ući nakon šest godina neprekinute recesije.
Slikovito opisuju slavlje ulaska Hrvatska u EU uz vatromet i Odu radosti, no i napominju kako dobro raspoloženje nije dugo trajalo. "Država je zapela u, čini se, beskrajnoj recesiji, koja će i najtrezvenijeg Hrvata staviti u iskušenje da potegne čašicu rakije", piše BBC. Smatraju da te biti težak zadatak izlazak iz recesije te dodaju kako su tijekom prošlih mjeseci analitičari pisali o mogućnosti da će EU i MMF Hrvatskoj ponuditi program pomoći.
Rezovi i poticanje poduzetništva
"No to će ovisiti o dubokim rezovima u javnoj potrošnji i poticanju poduzetništva", piše se u tekstu BBC-ja. Autor smatra da će do dubokih rezova teško doći u godini prije parlamentarnih izbora. "Iako članstvo u Europskoj uniji teoretski donosi pristup različitim fondovima za male i srednje poduzetnike, dolazak do novca može biti veliki izazov", piše u tekstu.
– Još uvijek smo u procesu pripreme dokumenata koji će nam omogućiti korištenje strukturalnih fondova od Europske komisije – kazao je Ivo Friganović, viši direktor za inovacije u Vladinoj agenciji HAMAG-BICRO te dodao da se tu govori o oko "milijardu eura godišnje". – To će otvoriti mnogo snažnije financiranje za razvoj proizvoda u malim i srednjim poduzećima u Hrvatskoj – kazao je Friganović.
"Nismo se dovoljno pripremili"
Autor piše da stanovnici u Hrvatskoj nisu imali prevelika očekivanja od ulaska u EU zbog dugog pristupnog procesa, a financijska kriza koja je poharala Europu samo je najoptimističnije ostavila u uvjerenju da će članstvo biti lijek za sve hrvatske ekonomske probleme.
Hrvoje Marušić, pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova, pokušao je ipak obraniti hrvatski ulazak u EU činjenicom da se izvoz u države članice u prvoj godini povećao za 15 posto. –- Napokon smo postali dio zajedničkog tržišta sa svim slobodama – rekao je Marušić i dodao kako mu poslodavci govore da su vrlo optimistični i već osjećaju korist, kao što je lakše poslovanje nego što je bilo prije ulaska u EU. – Nismo se dovoljno pripremili da bismo bili ekonomski konkurentni na zajedničkom tržištu – priznaje Marušić te dodaje kako teško pronalazimo ravnotežu između proračunske discipline i štednje s jedne strane i rasta s druge. – U prošlosti smo imali prilično neodgovorne ekonomske politike. No, europski semestar vrlo je dobar instrument za discipliniranje – rekao je Marušić.
>>Američki veleposlanik: Hrvatska je partner i saveznik SAD-u
>>Mimica bez strasti i kontroverznih odgovora prošao saslušanje u Europarlamentu
U kolovozu je industrijska proizvodnja imala oštar pad od 4,7%, nema kraja ovoj recesiji, s ovom vladom sam tonemo i tonemo! Četiri godine će biti bačene u vjetar, zar smo zato birali Milanovića i kukurikavce, da bilježimo samo minuse iz godine u godinu? Zanimljivo, ostale države u Europi bilježe rast, ovo stanje u državi je jako depresivno.