- Nemam nikakve službene najave o tome hoće li biti izvanredne sjednice Sabora zbog rekonstrukcije Vlade - odgovorio je na pitanje novinara na konferenciji za tisak predsjednik Sabora Luka Bebić.
- U javnosti se nešto o tome priča, ali nemam o tome najavu pa o tome ne mogu govoriti. Ali ako se to dogodi, bit ćete na vrijeme informirani - nastavio je.
Na pitanje kako se osjeća kao predsjednik Sabora dok mu je jedan zastupnik u zatvoru, jedan bio u bijegu, a sada je u pritvoru, dok je njih desetak pod istragom, Bebić je diplomatski odgovorio da je to u skladu s demokratskom situacijom u Hrvatskoj i nitko nije oslobođen poštivanja zakona.
- Volio bih da nijedan zastupnik nije u takvoj situaciji. Ne mogu komentirati silu zakona.
Podržava li da se ukine plaća državnom dužnosniku kada završi u zatvoru, bilo je pitanje na koje Bebić nije želio izravno odgovoriti. Tu postoji zakon kad zastupnik gubi mandat kad je osuđen više 6 mjeseci zatvora. A na pitanje je li se kao Sanaderov prijatelj začudio njegovu bijegu iz Hrvatske u trenutku kad su DORH i USKOK zatražili pritvor, Bebić je kazao da je svatko slobodan dok mu zakon ne ograniči slobodu kretanja.
No što o tome misli, nije želio komentirati jer, kaže, nema dovoljno spoznaja.
- Suzdržan sam jer kako to prate mediji i kako se to percipira u javnosti, dosad nije zabilježeno, takav slučaj nikada nismo imali. Zasad nemam dovoljno elementa da bi nešto čvrsto mogao reći. To je slučaj koji je presedan, a elementi zašto je do toga došlo i prognozama se ne bavim niti imam namjeru - kazao je.
Zamoljen je također da prokomentira sve češće izbacivanje zastupnika sa sjednica Sabora, ali i zahtjev DORH-a da se zatvori dio sjednice Mandatno-imunitetnog povjerenstva kada je odlučivano o skidanju imuniteta zastupniku Ivi Sanaderu.
Bebić je kazao kako nema točan podatak koliko je zastupnika isključeno sa sjednice zbog opomene. No dodao je kako je sjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva održana u skladu sa zahtjevom DORH-a jer je bila riječ o predmetu koji je bio klasificiran i nije se moglo govoriti o meritumu nego samo o zahtjevu.
Potom je dao kronologiju događanja od trenutka kada je zahtjev za skidanjem imuniteta Sanaderu došao u Sabor do trenutka odlučivanja.
Tvrdi da su novinari od 8.30 ujutro toga dana pitali je li stigao zahtjev za skidanje imuniteta. Također tvrdi da je u 9.50 sati njegov ured zaprimio zahtjev DORH-a te da je telefonski dao nalog za urudžbiranje tog zahtjeva i prosljeđivanje Mandatno-imunitetnom povjerenstvu koje je također kad i on zaprimilo spomenuti zahtjev. U pogledu saborske procedure sve je bilo čisto, tvrdi Bebić, i dodaje da je njegova uloga završila kad je uputio zahtjev DORH-a Mandatno-imunitetnom povjerenstvu.
Nije znao je li i u slučaju skidanja imuniteta Glavašu MIP također bio obaviješten kad i on kao i je li to uobičajen postupak. Tvrdi da se nije moglo ograničiti pravo Saboru na raspravu pa i oko skidanja imuniteta Sanaderu. Moglo se završiti za 2 minute ali nije jer su se zastupnici javljali. A MIP je dan ranije sazvao sjednicu za 14.30 sati i ovu točku dodatno uvrstilo na dnevni red.
U ovoj su godini zastupnici radili samo 92 dana
- Nikad se nije intenzivnije radilo u Saboru, a tu sam već dugih šest mandata. Nije to moja zasluga nego je posljedica toga što smo do kraja godine morali uskladiti sve zakone i uskladiti s europskom pravnom stečevinom nakon izmjena Ustava - odgovorio je na pitanje novinara je li u redu da su u ovoj godini zastupnici radili samo 92 radna dana.
Naime, on ne vidi ništa spornoga u tome da zastupnici za tri puta manje rada dobivaju čak tri puta veću plaću. Bebić je s novinarima podijelio podatke i koliko je porezne obveznike stajao rad zastupnika kroz njihova putovanja.
Kapitalac u troškovima za službena putovanja u inozemstvo bio je potpredsjednik Sabora Neven Mimica (SDP) za kojeg se u tu svrhu izdvojilo više od 177 tisuća kuna, a slijede ga zastupnice Marija Lugarić (SDP) i Marijan Pejčinović Burić (HDZ) čiji se troškovi putovanja penju na 145 tisuća, odnosno 119 tisuća kuna.
Za cestarinu i auto najviše je ove godine potrošio Dragan Vukić (HDZ), i to više od 83 tisuće kuna, koji putuje na sjednice iz Ravnoga u BiH, potom Rade Bošnjak 64 tisuća kuna koji putuje iz Bosne te Ivan Škaričić 62 tisuće kuna koji putuje iz Omiša.
Među prvih deset je osam HDZ-ovih zastupnika te dva SDP-ovca - Arsen Bauk i Marin Jurjević.
Zanimljivo, Frano Matušić, koji je godinama prozivan zbog visokih troškova, ove godine tek je na desetom mjestu sa 47.594 kune, što je upola manje nego što je potrošio 2008.godine.
Za troškove smještaja zastupnika potrošeno 2,4 milijuna kuna
Najveća stavka u izdacima Sabora bili su troškovi smještaja zastupnika u Zagrebu, za što se tijekom ove godine izdvojilo 2,4 milijuna kuna. Govoreći o troškovima putovanja u inozemstvo koji su se primakli 2,1 milijunu kuna, Bebić je kazao da nema opravdanog razloga da se ograniče kontakti zastupnika s dužnosnicima EU jer Hrvatska završava pregovore.
Inače, ove su godine zastupnici bili na 179 inozemnih putovanja u delegaciji Sabora, dok su troškovi putovanja unutar zemlje stajali „samo“ 119 tisuća kuna i bilo ih je 192. Maratonsko jesensko zasjedanje Sabora završeno je sjednicom koja je trajala gotovo tri mjeseca u kontinuitetu, a predsjednik Sabora Luka Bebić iznio je podatak da su zastupnici odradili zavidan posao i od siječnja do prosinca 2010. godine održano je 5 sjednica na kojima je raspravljeno 337 točaka dnevnog reda.
U tri godine saziva doneseno više od 260 zakona koji su usklađeni s EU pravnom stečevinom, što je ocijenio velikim radom.
Na pitanje hoće li se sankcionirati nedolazak zastupnika na saborske sjednice i hoće li evidencija biti podastrijeta javnosti, prvi čovjek Sabora priznao je da je malo otužno gledati polupraznu sabornicu, ali da je slično i u drugim parlamentima. No nije rekao da se razmišlja o uvođenju sankcija.
Troškovi Bebićevih putovanja 85.797,02 kune
Troškovi putovanja Luke Bebića u inozemstvo u 2010.godini iznose 85.797,02 kn . Riječ je o službenim putovanjima u 13 država : Katar, Indiju, Beč, Japan, Italiju, Švedsku, Tursku, Cipar, Švicarsku, Rusiju, Maroko, Poljsku i Mađarsku.
Dr. Ivo Sanader: Bože čuvaj Hrvatsku, naš pokradeni narod i znoj, ove naše vanka EU savezne koji gladuju, jer su meni pljeskali dok sam obeečavao da če pola Piranskog biti zaljev moj..