opatija u italiji

Benediktinci iz Praglije restauriraju knjige

'praglia'
Foto: 'Fotodesk /Vecernji list'
1/3
06.08.2011.
u 17:20

Benediktinci ne žele govoriti o sebi, upravitelj samostana Norberto Villa kaže da će razgovarati kada se sve smiri

Benediktinci iz Praglie, mjesta oko 15 km od Padove, došli su na prve stranice hrvatskih listova zbog slučaja s nasljedstvom nekretnina iz Dajle, u Istri. Danas je Praglia najbrojnija benediktinska opatija u Italiji, a ima i svoje samostane u Veneciji, Africi, pa čak i u Bangladešu, gdje su samo dvojica redovnika. U Pragli ima 30-ak benediktinaca.

- Sada je sve u rukama Vatikana. Kada se vode budu smirile, onda ćemo razgovarati o cijeloj situaciji - kazao nam je upravitelj benediktinskog samostana u Pragli kraj Padove opat Norberto Villa i ponovo naglasio kako ne želi dodati ništa o cijelom slučaju koji je uzbudio hrvatsku javnost.

Benediktinci ne žele govoriti o sebi. Njihovo je geslo „moli i radi“ (ora et labora) i toga se svakodnevno pridržavaju. Opatiju Praglia, dio golemog benediktinskog samostana, posjetio sam kao turist, a za obilazak daje se dobrovoljni prilog. U dvorani capitolare, nastaloj u 15. stoljeću, obavlja se čin zaređenja, ali i sprovoda. Benediktinac može biti u jednoj opatiji od zaređenja do smrti.

U Pragli ima onih koji su tek postali redovnici, dakle imaju oko 25 godina, i osoba koje su prešle 90. Samostan je nastao u XI. i XII. stoljeću, a okolne livade kasnije su pošumljene. Iz samostana ih je prvi put izbacio i zaplijenio im imovinu Napoleon. Tek 1834. mogli su se vratiti, ali su opet izbačeni 33 godine kasnije. Na tim prostorima 7. listopada 1867. primijenjen je sabaudijski zakon kojim su bili suspendirani svi crkveni redovi. Benediktinci su se iz Praglie preselili u Dajlu, gdje su imali posjede koje im je darovao 1841. grof Francesco Grisoni. Ime Dajla, po mišljenju nekih, proizlazi iz grčkoga daulos, što bi značilo šumovito.

Benediktinci u Pragli, osim što proizvode i prodaju vina, čajeve, kreme, pekmeze te restauriraju knjige, imaju i golemu biblioteku od oko 100 tisuća knjiga. Njihova je biblioteka postala nacionalni spomenik, a u njoj mogu svi čitati knjige, pa i uzeti ih na posudbu, a može se naći i na internetu. U samostanu je i prostor za noćenje onih koji tu žele provesti nekoliko dana u tišini i molitvi. Cijena boravka? Svatko ostavi koliko želi.

Komentara 6

DH
dalibor.hren
18:14 06.08.2011.

Nek oni samo oraju et laboraju u Italiji.

MI
misuratakid
18:46 06.08.2011.

Zanimljivo je da Benediktinci iz Italije rade na svojoj zemlji, obrađuju je i od nje zarađuju, dok porečko-pulska biskupija svoju rasprodaje za izgradnju golf terena. I to kao poljoprivreno zemljište, koje tek nakon što su je naši svećenici prodali postaje građevinsko i postiže 4 do 5 puta veću vrijednost. Možda bi se ipak talijani trebali vratiti? Kad već sami ne znamo upravljati sa našim.

Avatar netstoper
netstoper
21:45 06.08.2011.

...kada skupe glave tri razumne i produhovljene osobe Jadeanka Kosor -Kardinal Josip Bozanić-Sveti Otac Papa, naći će se zaista pravedno rješenje...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije