Obilježena je 150. obljetnica rada Hrvatskog liječničkog zbora te Hrvatski dan liječnika. Prilika je to bila da se istakne dugogodišnji doprinos liječnika zdravstvenom sustavu i funkcioniranju cjelokupnog društva te iznova podsjeti na one vrijednosti koje čine temelje medicinske etike i stručnosti u kontekstu svega što pružaju pacijentima.
Ministar zdravstva Vili Beroš uputio svim lječnicima diljem hrvatske otvoreno pismo i rekao kako 150 godina Hrvatskog liječničkog zbora i Hrvatski dan liječnika potiče na refleksiju o izazovima suvremenog zdravstvenog sustava te na potrebu kontinuirane suradnje između struka, institucija, ali i građana.
"Veselim se svakom vašem uspjehu i želim vjerovati da je dijelom i zdravstvena administracija pridonijela u stvaranju uvjeta da naš zajednički put bude lakši", rekao je Beroš na svečanoj sjednici. Govoreći o izazovima liječničkog poziva u današnjem svijetu, istaknuo je kako liječnicima, kao i svim djelatnicima u zdravstvu, daju dodatni "vjetar u leđa" kroz posebni zakon kojim se uređuje vrednovanje rada i učinkovitost zdravstvenih usluga.
GALERIJA: Hrvatski liječnički zbor proslavio 150. obljetnicu
"Nakon dugo vremena, diljem Lijepe Naše niču novi zdravstveni infrastrukturni objekti, od nove bolnice u Puli, novog kompleksa „Bolnice za ženu i dijete“ pri KBC-u Rijeka, Novog nacionalnog spinalnog rehabilitacijskog centra u Varaždinskim Toplicama, pa sve do novih OHBP-ova u Splitu, Osijeku, Bjelovaru, Varaždinu te utemeljenih planova za izgradnju III. faze KBC-a Zagreb, novog KBC-a Osijek i nove bolnice u Šibeniku."
"On nam služi da nagradimo one koji pokazuju dodatnu kvalitetu u svojem radu, potaknemo one koji trenutačno ne vide prednosti svojeg dodatnog truda, ali i pošaljemo snažnu poruku onima koji svojim pristupom obezvrjeđuju brojne kolege koji su predani svojem liječničkom pozivu", rekao je Beroš.
Osvrnuo se i na reformu zdravstvenog sustava, organizacijsku, financijsku i kadrovsku, istaknuvši kako se mijenja paradigma njegova funkcioniranja i okreće u potpunosti preventivi.
"Završit ću prigodnom izrekom starogrčkog liječnika Herofilusa: „Kada zdravlja nema, mudrost se ne može otkriti, umjetnost se ne može manifestirati, snaga se ne može pokazati, bogatstvo postaje beskorisno i inteligencija se ne može primijeniti.“
Stoga ova Vlada i zdravstvena administracija zajedno s vama slijedi reformski putokaz „Zdravlje je prvo“, prati zdravstvene navike građana i potrebe bolesnika, sluša glas liječnika i ostalih djelatnika, te gradi javni zdravstveni sustav i, u konačnici društvo kao članica europske obitelji sa svim brojnim prednostima i mogućnostima." kazao je Vili Beroš.
VIDEO: Tomašević o sudaru dva tramvaja: 'Vjerojatno je riječ o pogrešci vozača'