Kao što se i očekivalo, američke snage napale su preksinoć ciljeve Iranske revolucionarne garde, snage Kudsa, paravojnog krila Iranske revolucionarne garde, kao i proiranskih milicija u Iraku i Siriji, u znak odmazde za nedavni napad dronom na američku bazu u Jordanu, u kojem su stradala trojica američkih vojnika, a oko 40 ih je ranjeno. Prema američkim informacijama, napadi su bili precizno usmjereni na skladišta oružja, operativne centre i logističke lance.
"Strateška pogreška vlade SAD-a"
Radilo se o ukupno 85 različitih ciljeva na sedam lokacija, četiri u Siriji i tri u Iraku. Napad su izveli bombarderi B-1, koji su zbog napada doletjeli iz SAD-a. Iako je u Americi bilo zahtjeva da se udari i na ciljeve u Iranu, to se zasad nije dogodilo. Amerikanci su se zasad zadovoljili ograničenim napadima na proiranske snage u Iraku i Siriji, koje smatraju izravno odgovornim za prvi smrtonosni napad na američke snage u Jordanu. Iran financira, naoružava i kontrolira mrežu paravojnih snaga u Iraku, Siriji, Bahreinu, Jemenu, Libanonu i Gazi, koje Teheran naziva "snagama otpora", dok u Iraku Washington drži 2500 vojnika, a u Siriji, bez dopuštenja sirijske vlade i bez mandata Vijeća sigurnosti, njih još 900. U slučaju izravnog američkog udara na Iran proiranske bi snage pokrenule novi val napada na američke ciljeve u regiji, što bi rezultiralo eskalacijom sukoba, a to je ono što američka strana silno pokušava izbjeći. Zato je jučer čak i prvi europski diplomat Josep Borrell sve strane pozvao na suzdržanost, kako regija ne bi eksplodirala.
VIDEO Posljedice američkih napada na proiranske ciljeve u Iraku
Američki predsjednik Joe Biden, koji je jučer bio na dočeku poginulih američkih vojnika, kazao je da je američki odgovor počeo. "Nastavit će se u vrijeme i na mjestima koje mi izaberemo", kazao je Biden u obraćanju u povodu napada. "SAD ne želi sukobe na Bliskom istoku ili bilo gdje na svijetu, ali neka svi koji nam žele nauditi budu svjesni: ako naudite Amerikancu, mi ćemo odgovoriti", zaprijetio je Biden. Američki napadi trajat će nekoliko dana i vjerojatno će rezultirati dodatnim zaoštravanjem situacije na Bliskom istoku, gdje već tri mjeseca bjesni rat u Gazi.
Podaci o mrtvima i ranjenima razlikuju se ovisno o izvorima. Premda na američkoj strani tvrde da su ciljevi izabrani tako da se izbjegnu civilne žrtve, a Washington je navodno o napadima unaprijed obavijestio iračku vladu, na iračkoj strani tvrde da je u napadima na Irak smrtno stradalo 16 ljudi, a 25 ih je ranjeno. Sirijski opservatorij za ljudska prava navodi da je u Siriji smrtno stradalo 18 proiranskih boraca. Iz ureda iračkog premijera Mohammeda Shia' al-Sudanija poručuju kako se radi o "novoj agresiji", negirajući da su udari usklađeni s vladom u Bagdadu. Iz iračke vojske tvrde pak da će američki napadi prouzročiti teške posljedice za Irak i cijelu regiju. Iz iranskog ministarstva vanjskih poslova oštro poručuju kako je riječ o još jednoj avanturističkoj akciji i "strateškoj pogrešci američke vlade, koja će prouzročiti dodatne napetosti i nestabilnost u regiji", kao i kršenju suverenosti i teritorijalne cjelovitosti Iraka i Sirije, međunarodnog prava i Povelje UN-a. Iranski predsjednik Ebrahim Raisi kazao je uoči napada da Iran neće započeti rat, ali oštro će odgovoriti na bilo kakvo zastrašivanje.
VEZANI ČLANCI:
Biden u teškoj situaciji
Kada je riječ o odmazdi za stradavanje američkih vojnika, predsjednik Biden nalazi se u nemogućoj situaciji. Mora odgovoriti i pokazati da napadi američkih neprijatelja na američke snage ne mogu proći bez posljedica, a istodobno mora paziti da njegov odgovor dodatno ne zapali cijeli Bliski istok. Što god napravio, Biden nikad neće zadovoljiti jastrebove u Washingtonu u republikanskim redovima, koji će ga optuživati za slabost i nesposobnost.
GALERIJA Posljedice američkog zračnog napada na Siriju i Irak
"Amerikanci se moraju osvetiti..." Osveta je samo nihovo pravo?