stravičan slučaj

Robovlasnik je žrtvu dvije godine bičevao, čupao nokte i silovao

sipa, bosanska policija
Foto: Zvonimir Coric/VLM/PIXSELL
03.04.2015.
u 12:33

Inspektori SIPA - Zbog trgovine ljudima uhićen Abdija Osmanović (47)

Abdiju Osmanovića (47), osumnjičenog za trgovinu ljudima, jučer ujutro su na području Bihaća uhitili inspektori Agencije za istragu i zaštitu BiH (SIPA). Kako je potvrdila glasnogovornica Kristina Jozić, u ropstvu je držao djevojku, te ju je brutalno zlostavljao i tjerao na prosjačenje. U potrazi za dokazima su pretresli i njegovu 'kuću strave'.

- Istragom je utvrđeno da je žrtvu trgovine ljudima doslovno kupio, a potom držao kao robinju duže od dvije godine. Koristeći silu i druge oblike prinude, tjerao ju je na svakodnevno prosjačenje – navode iz SIPA-e. Osmanović je nesretnu ženu izlagao fizičkom, psihičkom i seksualnom nasilju, a i nije jedini protiv kojeg se vodi istraga u ovom slučaju. No, u SIPA-i nisu htjeli davati detaljnije informacije radi zaštite interesa istrage.

'Radila' u čitavoj BiH

Na pitanje od koga je Osmanović kupio djevojku, glasnogovornica Jozić je tek dodala kako je u ovom predmetu SIPA podnijela izvješće protiv nekoliko osoba te da je žrtva trgovine ljudima zbrinuta na sigurnome mjestu, dok je uhićeni predan Tužiteljstvu BiH.

- Riječ je o punoljetnoj ženi s blagom mentalnom retardacijom. Za istrage je otkriveno da je svakodnevno bila izložena nehumanom postupanju i raznim torturama, te da je svaka njena neposlušnost kažnjavana na najsuroviji način. Žena je "radila" na teritoriju cijele BiH, a u posljednje vrijeme najviše su bili fokusirani na područje Unsko- sanske županije. Osumnjičeni je žrtvu primorao da za njega od građana prosi novac, te je mučio, zlostavljao i ponižavao. Ako žrtva ne bi donijela traženi novčani iznos osumnjičeni ju je surovo kažnjavao i fizički, psihički i seksualno zlostavljao – potvrdio je Boris Grubešić, glasnogovornik Tužiteljstva BiH,

Istražitelji su spomenuli tek neke detalje užasa kroz koji je ova žena prolazila: "Jako surovo ju je tukao. Bičevao ju je kabelima, čupao joj nokte, te joj gasio cigarete po tijelu. Osim toga, znao ju je prisiljavati jesti sol žlicom. Udarao ju je nogama, rukama, raznim predmetima, te se sumnja i da ju je višestruko silovao".

Inače, BiH se "krije" čak 13.800 žrtava ropstva, pokazuje posljednje istraživanje organizacije "Walk Free Foundation" (WFF) koja se bori protiv modernog ropstva i trgovine ljudima. Po definiciji, moderni oblici ropstva najčešće uključuju rad na koji su prisiljeni odrasli ili djeca, prisilne brakove, te seksualno roblje. Kada je riječ o susjednim državama, u ovoj problematici prednjači Srbija s procjenjenih 25.800 žrtava ropstva, dok je u Hrvatskoj 15.300, a u Crnoj Gori ih je oko 2200.

Seksualno roblje

Komentirajući brojku za BiH, sindikalne vođe kažu novinarima da nisu iznenađeni, a ima i onih koji smatraju da je na terenu situacija još gora.

- Mislim da u BiH ima i više 'robova' nego što je pokazalo istraživanje. Država lomi kralježnicu mladoj populaciji, pretvara je u robove, koji rade i dan i noć za nešto malo novca. Nema zakona, zbog toga nam je tako kako jest", ocjenjuje Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH. Njegov kolega sindikalac Avad Bahto, koji je potpredsjednik Saveza, smatra da u BiH prevladava sekularno roblje.

- Mislim da je u pitanju puno veći broj nego što statistika pokazuje. Država to ipak podržava i dopušta takvu situaciju. Ne radi ništa po tom pitanju, te tako tolerira i 'podržava' robove i robovlasnike u našoj zemlji, što je brutalan primjer, naglasio je Bahto. Sociologinja Biljana Milošević ističe da temi pristupa s oprezom, jer ne raspolaže jasnom kategorizacijom na osnovi koje je izvršeno ovo istraživanje, ali i ističe da živimo u nenormalno oskudnoj sredini, gdje je visoka stopa nezaposlenosti kako mladih, tako i starijih.

- Kada je riječ o prisilnim brakovima, dijelimo ih na prisilne od roditelja i brakove koji su iz interesa", navela je sociologinja Milošević koja ističe da je prostitucija u porastu kod maloljetnika, te da se djevojčice najčešće bave 'najstarijim zanatom' zbog hrane i odjeće, dok je to prije bilo zbog novca. Konačno, kada je riječ o ovom istraživanju, spominje se da je više od 35,5 milijuna ljudi širom svijeta, odnosno 0,5 posto globalnog stanovništva, žrtve modernih oblika ropstva.

>> Robinja 'vlasnicima' zaradila 100.000 kn džepareći po Zagrebu

>>  'Nismo robovlasnici! Država mora smanjiti poreze, pa će i plaće biti veće'

Komentara 10

MI
miso
12:47 03.04.2015.

Robove u Hrvatskoj već 10 godina sudac i obrtnik, pljačkaju i nikom ništa, Državno odvjetništvo šuti, sud proglašava zastaru, političari i predsjednici nisu u stanju donijeti proglas o zabrani ropstva. Što pišemo o BiH kad to imamo kod kuće?

PA
pavo
17:16 03.04.2015.

Još jedan prozirni sastavak kojemu je osnovni cilj svrstati Hrvatsku u tako zvanu regiju.

Avatar viki_nuland
viki_nuland
16:04 03.04.2015.

Mi na Balkanu smo "najnapredniji" u vracanju u natrag, ne samo da smo se vratili jedan socijalni-ekonomski sistem u nazad, iz socijalizma u kapitalizam, mi smo otisli dva koraka dalje u nazad i preskocili feudalizam pa direkno natrag u robovlasnistvo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije