novi projekt

Bill Gates: Protiv gladi u svijetu GMO bananama

Microsoft founder and technology advisor Bill Gates throws a newspaper during a competition at a trade show, at the Berkshire Hathaway annual meeting in Omaha, Nebraska May 3, 2014. Warren Buffett's Berkshire Hathaway Inc on Friday said quarterly profit d
Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
1/2
18.06.2014.
u 19:00

Gates financira stvaranje banane s vitaminom A koji smanjuje smrtnost i sljepoću djece

Banane su najpopularnije voće na svijetu, hranjive su, jeftine za uzgoj, a uskoro bi mogle biti i glavno oružje u borbi protiv globalne gladi u siromašnim dijelovima Afrike. Osnivač Microsofta, i najbogatiji čovjek na svijetu, Bill Gates i njegova supruga Melinda u svojoj su zakladi pokrenuli projekt stvaranja genetski modificiranog oblika banane koji bi svojim prehrambenim vrijednostima zadovoljavao osnovne čovjekove potrebe za određenim vitaminima i elementima.

Znanost radi razliku

Sadnice ovako modificiranog drveta banane bile bi podijeljene farmerima diljem Ugande, čime bi se oskudna prehrana lokalnog stanovništva znatno poboljšala.

– Znanost može napraviti veliku razliku u kvaliteti prehrane a da to ljudi i ne primijete po okusu ili izgledu ploda. Sada modificiramo banane ugrađujući im provitamin A i imamo potvrde da ova metoda djeluje, da je učinkovita – kaže James Dale, direktor Tehnološkog sveučilišta u Queenslandu koje radi na modificiranju banana po Gatesovim idejama.

Prvi plodovi nastali od genetski modificiranih biljaka već su ubrani, a njihove kemijske analize više su nego dobre. Nove GMO banane imaju znatno veći udio vitamina A te alfa i betakarotena, što su ključni elementi u poboljšavanju prehrane.

Novi trend

Inače, banane imaju više od polovice udjela u ukupnoj količini namirnica koju konzumiraju stanovnici Ugande, a po završetku ispitivanja genetski modificirane sadnice bit će dijeljene širom cijele zemlje. Procjenjuje se da će rezultati ove akcije biti vidljivi već za godinu dana. Smanjit će se broj umrlih od gladi, baš kao i broj djeca koje zbog nedostatka vitamina A oslijepe.

– Ova genetska modifikacija banane mogla bi pokrenuti, ako rezultati budu povoljni, cijeli trend modificiranja voća i povrća namijenjenog područjima na kojima vlada glad. Moguće je modificirati razne biljke kako bi se podigla razina esencijalnih vitamina i aminokiselina i tako poboljšala prehrana ljudi. Tehnologiju već imamo, samo ju je potrebno iskoristiti na pravi način – kazali su u zakladi Billa i Melinde Gates.

>> Banane u sirupu od kokosovog mlijeka

Komentara 17

PL
@ploto@
20:47 18.06.2014.

Za one koji ne znaju,Bill Gates je jedan od većih dioničara u Monsantu,čiji je većinski vlasnik obitelj Rockfeller preko Rockfellerove Zaklade.Što je Monsantno ,vjerujem da ne treba nikom objašnjavati.Inače navedena ja zaklada prije nekih 20 godina isto tako radila naa prehrani gladnih Afrikanaca pa su radili eksperiment sa jednom vrstom GMO kukuruza u kojeg su ubacili gen koji je proizvodio protein sa spermicidnim svojstvima.Ono što zapravo njih zanima je depopulacija i čišćenje određenih područja koja su bogata resursima.Mogu se samo nasmijati kad čitam ove nebuloze o " plemenitim namjerama" cionista da nahrane gladne. Slično kao i sa kao velikim "filantropom" Šorošem,koji pomaže narodima preko svog "Otvorenog društva za okupaciju i porobljavanje slobodnih naroda i država".Kod cionista je sve izopačeno I oni apsolutno nisu niti će ikad napraviti nešto za opću dobtobit čovječanstva.Oni rade isključivo za svoju korist i svoj džep !

DI
dokazano.istinito
19:23 18.06.2014.

ma daj sta pricate sve sto je gen manipulacija to nije ni zdravo

Avatar Perkovic Paraga
Perkovic Paraga
19:49 18.06.2014.

Njegova humanitarnost i jeste promocija Gen manipulirane . Hrane izgladnjele mjesec dva dana tim otpadom , ovi se malo udebljaju i to je "dokaz" da je sve u redu . Zagadili su cijelu Afriku i Juznu Ameriku sa GMO aa ta dva kontinenta mogli su hraniti cijeli svijet prirodnom hranom . Unistavanje konkurencije za "buducnost" a sve pod krinkom humanitarstva .

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije