Ziegert Group, jedan od najpoznatijih projektnih developera i trgovaca nekretninama u Njemačkoj, podnijela je zahtjev za stečaj za nekoliko svojih društava, uključujući Ziegert Group Holding GmbH, Ziegert GmbH i Incept GmbH. Prema informacijama stručnog portala Konii, stečajni postupak već je pokrenut, a sud je imenovao odvjetnika Friedemanna Schadea privremenim stečajnim upraviteljem.
Ziegert Group, koja je tijekom posljednjih 40 godina izgradila i prodala više od 20.000 stanova, bila je ključni igrač na berlinskom tržištu stambenih nekretnina. No, kako piše Fenix Magazin, posljednje godine donijele su ozbiljne izazove. Visoke kamate, poskupljenje građevinskih materijala, smanjena kupovna moć investitora i globalne krize dodatno su pogoršali situaciju. Tvrtka je u svom službenom priopćenju navela da su tržišni uvjeti postali neodrživi, zbog čega su podnijeli zahtjev za stečaj. Odvjetnik Schade najavio je detaljnu analizu grupe, dok će tvrtka nastaviti s radom pod njegovim nadzorom.
Berlinska Senatska uprava za urbani razvoj potvrdila je tešku situaciju u graditeljstvu, naglašavajući nedostatak stručnih radnika i nerealne cijene građevinskih materijala. Posebno je pogođen segment pristupačnih stanova, što je dodatno pogoršalo stanje. Matthias Kollatz, političar i stručnjak za gradnju, komentirao je da Ziegert Group očito nije prilagodila svoj poslovni model trenutačnim uvjetima na tržištu. "Trenutno jednostavno nema dovoljno kupaca za nekretnine", istaknuo je Kollatz, naglašavajući poteškoće koje pritisnu industriju.
Potraznja za nekretnine kao i sve u kapitalizmu ima uspone i padove. Drugim rijecima, "sedam gladnih i sedam sitih godina".